KANSER AŞISI TEST EDİLİYOR

KANSER AŞISI TEST EDİLİYOR

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

İngiltere’deki 53 hastanede pankreas kanseri tedavisi için geliştirilen aşı test edilmeye başlandı. İşte detaylar.

 


TeloVac maddesinin test edilmesine dayanan araştırmaya binin üzerinde hasta katılacak.

Aşılar genelde enfeksiyonların önlenmesi için uygulanır. Yeni aşı maddesi, bağışıklık sistemini kanserle savaşmak için tetikleyecek şekilde geliştirilmiş. Araştırmaya katılan hastaların bir kısmı kemoterapiyle birlikte aşı maddesini alırken, diğer grup sadece kemoterapi görüyor.

Aşı maddesi kanser hücreleri tarafından büyük miktarda üretilen telomeraz proteininin küçük parçalarını içermekte. Aşı maddesi bağışıklık sistemine, kanser hücreleri üzerindeki telomerazları tanımasına yardımcı olarak tümörleri hedef almasını sağlayacak.

Pankreas kanseriyle hayatta kalma şansı çok düşüktür. Yüz hastadan sadece biri yenebiliyor hastalığı.
BBC’den yapılan açıklamaya göre Güney Kore’deki ilaç üreticisi KAEL-GemVax, bu yıl içinde aynı teknolojiye dayanan aşı maddesini akciğer kanseri hastaları üzerinde denemeye başlayacak. Amerika’da prostat kanserine karşı uygulanan ilk terapötik aşı geçen yıl onaylandı. TeloVac araştırmasının bir yıldan sonra sonuç vermesi bekleniyor. Aşı maddesinin etkili olup olmadığı o tarihten sonra belli olacak.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al