Kanser ağrılarından nasıl kurtulursunuz

Medistate Kavacık Hastanesi, Ağrı Tedavisi Uzmanı Dr.Ş.Selçuk DİNÇERönemli bilgiler paylaştı.

Kanser ağrılarından nasıl kurtulursunuz
Paylaş:

Kanser ağrılarından nasıl kurtulabilirsiniz?

Oldukça şiddetli olup, yaşam kalitesini düşürdüğü gibi; zaman zaman kanser tedavisinde uygulanacak yöntemlerin ya da bazı tetkiklerin zamanında yapılamamasına da neden olabiliyor. Medistate Kavacık Hastanesi, Ağrı Tedavisi Uzmanı Dr.Ş.Selçuk DİNÇERönemli bilgiler paylaştı.

kanseragriKANSER HASTALARINDA GÖRÜLEBİLECEK AĞRI ÇEŞİTLERİ

Ağrı çeşitleri 3 grup altında incelenebilir: - Kanser sürecine bağlı ağrılar - Tedaviye bağlı ağrılar - Kanser dışı nedenlere bağlı ağrılar Kanser dışı nedenlere bağlı ağrılar çok sık görülmemekle birlikte, (örneğin, eklem kireçlenmesi ya da bel fıtığına bağlı ağrılar) dikkatten kaçabilmektedir. Hastanın ağrılarının nedeni araştırılırken, ortaya konulan tüm şikayetler sadece kansere bağlanmamalıdır. Örneğin bacak ağrısı olan bir kanser hastasının, olası bel fıtığı, bel ya da diz eklemi dejenerasyonları göz ardı edilmemelidir. Diz eklemine veya bacak sinirlerine yönelik muayenelerinin yapılmaması ağrının tanısında hataya yol açabilir. Uygun ağrı kesici tedavisiyle kanser ağrılarından kurtulma ihtimali %80’dir.

AĞRI KESİCİ İLAÇ TEDAVİSİ

- Ağrı kesici ilaçların düzenlenmesinde; hastanın genel durumu, varsa kronik hastalıkları, kullandığı ilaçlar vb. etkenler mutlaka dikkate alınmalıdır. - Ağrı tedavi programı kişiye özel olarak hazırlanır, Ağrı kesici ilaçların etki ve yan etkileri konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip hekimler, hastalar için güvenli bir tedavi programı hazırlayabilirler. - Burada unutulmaması gereken, diğer ilaçlar gibi bu ilaçların da yan etkisi olabileceğidir. MİLLİYET