Kan grubu AB olanlara iyi haber

Kan grubu AB olanların koroner arter baypas ameliyatından sonra daha uzun yaşayabildiği açıklandı.

Kan grubu AB olanlara iyi haber
Kan grubu AB olanların koroner arter baypas ameliyatından sonra daha uzun yaşayabildiği açıklandı. Haber5Alman Aerztezeitung gazetesinin haberine göre, Durham'daki Duke  Üniversitesinde görevli Amerikalı bilim adamları, sonuçlarını Chicago'da yapılan  Anestezioloji kongresinde sundukları araştırmada, 1992 ile 2009 arasında baypas  geçiren 15 bin 435 hastanın verilerini inceledi. Ameliyattan sonra 4144 hasta on yıl içerisinde hayatını kaybederken,  ölenlerin kan grubuna göre yapılan ayrıştırmada AB grubundakilerde ölüm riskinin  A, B veya 0 grubundakilere göre yüzde 18 az olduğu görüldü. Kan grubu ile ölüm riski arasındaki bağlantı kesin olarak bilinmiyor. Ancak AB grubu hastalara daha az kan nakli yapıldığını tespit eden bilim  adamları, bunun, dolaylı olarak kanama görülme oranının daha düşük olduğuna  işaret edebileceği tahmininde bulundu. Daha önce yapılan araştırmalar, kan grubu AB olanlarda pıhtılaşma faktörü  VIII ve Willebrand faktörü (vWF) oranının daha yüksek olduğunu göstermişti. Bilim adamları bu çerçevede kan grubu AB olan hastalarda pıhtılaşmanın  nispeten daha iyi yürüdüğünü, dolayısıyla kanama ve ölüm riskinin daha düşük  olduğunu tahmin ediyor. REUTERS
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al