KAN DOLAŞIMINDAN ENERJİ

KAN DOLAŞIMINDAN ENERJİ

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Bilimciler, insan bedenindeki kan dolaşımından yararlanarak elektrik enerjisi üreten bir türbin geliştirdi.

 


Bu enerji örneğin kalp pilinin çalıştırılmasına kullanılacak.

Klasik bir kalp pili yaklaşık olarak 10 mikrovatlık enerjiyle çalışıyor. Alois Pfenniger ve arkadaşları tarafından geliştirilen mini türbin ilke olarak akan suyun gücünü elektrik enerjisine çeviren hidroelektrik santralı gibi çalışıyor. İnsan kalbi 1 ila 1.5 vatlık hidrolik randımana sahiptir.

Bilimciler, İsviçre’nin Luzern kentinde düzenlenen Tıpta ve Biyolojide Mikroteknolojiler konferansında üç farklı türbin modeli tanıttı. En verimlisi yaklaşık olarak 800 mikrovatlık enerji üretiyor.

Ancak bu mini türbin şimdilik önemli bir sorunu da beraberinde getiriyor. Türbin tarafından oluşturulan türbülanslarla kanda pıhtılaşmalar meydana gelebiliyor.

Alois Pfenniger’n türbinine alternatif olarak başka bir türbin modeli geliştiren Paul Roberts, kan basıncıyla ileri geri hareket eden mıknatıslar fikrine ulaşmış. Bu modelde kan pıhtısı riski olmasa da türbin, kalp pili için gereken enerjiyi üretemiyor.

Pfenniger’ın modelindeki kan pıhtısı riski ortadan kaldırılacak olursa, kalp pili taşıyanlar akünün değiştirilmesi için ameliyat olmak zorunda kalmayacak.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al