KAN DOLAŞIMINDAN ENERJİ

KAN DOLAŞIMINDAN ENERJİ
Paylaş:

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Bilimciler, insan bedenindeki kan dolaşımından yararlanarak elektrik enerjisi üreten bir türbin geliştirdi.

 


Bu enerji örneğin kalp pilinin çalıştırılmasına kullanılacak.

Klasik bir kalp pili yaklaşık olarak 10 mikrovatlık enerjiyle çalışıyor. Alois Pfenniger ve arkadaşları tarafından geliştirilen mini türbin ilke olarak akan suyun gücünü elektrik enerjisine çeviren hidroelektrik santralı gibi çalışıyor. İnsan kalbi 1 ila 1.5 vatlık hidrolik randımana sahiptir.

Bilimciler, İsviçre’nin Luzern kentinde düzenlenen Tıpta ve Biyolojide Mikroteknolojiler konferansında üç farklı türbin modeli tanıttı. En verimlisi yaklaşık olarak 800 mikrovatlık enerji üretiyor.

Ancak bu mini türbin şimdilik önemli bir sorunu da beraberinde getiriyor. Türbin tarafından oluşturulan türbülanslarla kanda pıhtılaşmalar meydana gelebiliyor.

Alois Pfenniger’n türbinine alternatif olarak başka bir türbin modeli geliştiren Paul Roberts, kan basıncıyla ileri geri hareket eden mıknatıslar fikrine ulaşmış. Bu modelde kan pıhtısı riski olmasa da türbin, kalp pili için gereken enerjiyi üretemiyor.

Pfenniger’ın modelindeki kan pıhtısı riski ortadan kaldırılacak olursa, kalp pili taşıyanlar akünün değiştirilmesi için ameliyat olmak zorunda kalmayacak.