Deprem Travma Psikolojisi

Kameralara gülümseyin

Rusya merkezli bir internet sitesi, Türkiye de dahil 250’nin üzerinde ülkede ev, bebek odası ve devlet daireleri gibi yerlerdeki onbinlerce kamera sisteminin görüntülerini canlı olarak tüm dünyaya izletiyor.

Kameralara gülümseyin

Rusya merkezli bir internet sitesi, Türkiye de dahil 250’nin üzerinde ülkede ev, bebek odası ve devlet daireleri gibi yerlerdeki onbinlerce kamera sisteminin görüntülerini canlı olarak tüm dünyaya izletiyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Türkçe internet sitesi, dün ‘dehşet’ verici bir habere yer verdi. BBC teknoloji editörü Leo Kelion’un haberine göre, Rusya merkezli bir internet sitesi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 250’nin üzerinde ülkedeki ‘özel ve resmi’ kapalı devre güvenlik kameralarının görüntülerini, tüm dünyaya ‘canlı olarak’ iletiyor. Bu siteye girenler, örneğin Türkiye’den, ev, bebek odaları, hastane ve devlet daireleri de dahil çeşitli yerlere kurulan 170 kameranın canlı görüntülerini izleyebiliyor.

ZOR ŞİFRE BULUNkamera

Tüm dünya televizyonlarının en ilgi uyandıran yarışma programlarından ‘Biri Bizi Gözetliyor’lara döndüren sitenin adını yayınlamama kararı alan BBC’nin haberinde, kapalı devre kamera sistemlerine bu erişimin tek yolunun bilgisayar korsanlığı olduğu da belirtiliyor. Haberde, internet üzerinden kapalı devre kurulan bu tip güvenlik kamera sistemlerini kullananların, korsanların kolay kolay ‘kıramayacağı’, zor tahmin edilen şifreleri tercih etmesi gerektiği uyarısı yapılıyor. Uzmanlar, “İlk alındıklarında tüm akıllı telefonların ‘0000000’ veya ‘8888888’ gibi erişim güvenlik kodu bulunur. Birçok kullanıcı bu kodu değiştirmediği için, hacker’ler cihazlara kolayca ulaşabilir” uyarısında bulundu.

RUS HACKER’LERIN İŞİ

İnternet uzmanlarına göre, Rus devletinden ziyade internet korsanlarının (hacker) işi gibi görünen kamera ‘casusluğu’nun ilk belirlemelere göre yaklaşık 10 bin ‘kurbanı’ var. Yayınlanan özel kamera görüntüleri arasında sokakta yürüyenler, karyolasında uyuyan bebekler bile var. Özellikle Rusya’da takibe alınan web kameralarının çoğu ise gazeteci ve sosyal alanda faaliyet gösteren kişilere ait. Kamera skandalına karışan ‘Foscam’ marka kameraların Türkiye ithalatçısı Ege Dijital Teknoloji şirketinin sahibi İlker Ergen, sorunun bulut (cloud) servislerinden kaynaklanabileceğini ifade etti. Ergen, 2011’den bu yana Türkiye’de yaklaşık 4 bin kamera sattıklarını belirterek, “Bulutta yedekleme servislerinin şifreleri kırıldığında kameraların canlı görüntü hesaplarına da ulaşılabilir. Normal şartlarda kameraların canlı yayınlarına ulaşılması çok zor” dedi. HÜRRİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al