Deprem Travma Psikolojisi

Kalp sağlığının sırrı

Yapılan araştırmalara göre, deve kuşu kalbinin, damar ve kalp sağlığı açısından önem taşıyan doymamış ve çoklu doymamış yağ asitlerince zengin olduğu belirlendi.

Kalp sağlığının sırrı

Yapılan araştırmalara göre,  deve kuşu kalbinin, damar ve kalp sağlığı açısından önem taşıyan doymamış ve  çoklu doymamış yağ asitlerince zengin olduğu belirlendi. Selçuk Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Mustafa Karakaya, deve kuşunun sakatatları  üzerine bazı araştırmalar yaptıklarını söyledi.

Deve kuşunun bazı yenebilir yan ürünleri olan kalp, karaciğer ve taşlık  etlerinin sağlık yönünden ele alındığını vurgulayan Karakaya, yağ asitleri ve  mineral madde içeriği bakımından bu sakatatlara ilişkin sağlıklı beslenmeyi içine  alan önemli sonuçlara ulaştıklarını anlattı. Kalorisi düşük olan deve kuşu etinin hem yağ asitleri hem de kolesterol  içeriği bakımından tavuk ve hindi etine nazaran daha besleyici olduğuna dikkati  çeken Karakaya, sakatatlarında da benzer bir üstünlük bulunduğunu kaydetti. Karakaya, günümüzde sağlıklı ve hafif yiyeceklere olan eğilim göz önüne  alındığında deve kuşu etinin belirtilen tüm özellikleriyle ideal et çeşidini  oluşturduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Araştırmamızda, deve kuşunun kalp, karaciğer ve taşlık etlerine ait yağ  asidi kompozisyonları belirlendi. Deve kuşu yenebilir yan ürünleri arasında en  yüksek toplam doymuş yağ asidine sırasıyla karaciğer, taşlık ve kalp etlerinin  sahip olduğu belirlendi. Toplam doymamış yağ asitlerince en zengin yenebilir yan  ürünün kalp etleri olduğu tespit edildi. Deve kuşu, yenebilir yan ürünleri  arasında en yüksek oranda toplam çoklu doymamış yağ asidine kalp etlerinin sahip  olduğu görüldü. Çalışmamızda doymuş yağ asitlerinden en fazla bulunan yağ asidi  palmitik asit olup, en az kalp etlerinde belirlendi. Tekli doymamış yağ  asitlerinden en fazla bulunan yağ asidi oleik asit olup, bu et çeşitleri arasında  en fazla taşlık etlerinde ve en az kalp etlerinde bulundu. Çoklu doymamış yağ  asitlerinden en fazla bulunan yağ asidi araşidonik asit ve lineloeik asidin ise  en yüksek kalp etlerinde olduğu tespit edildi.”

KALP VE DAMAR SAĞLIĞI AÇISINDAN Karakaya, deve kuşu kalp etlerine ait toplam doymuş yağ asitlerinin,  sığır ve domuz kalp etlerinde belirlenen oranlardan oldukça düşük olduğuna  dikkati çekerek, toplam doymamış yağ asidi ve çoklu doymamış yağ asitlerinden  linoleik ve araşidonik yağ asitlerinin ise sığır ve domuz kalp etlerinden oldukça  yüksek bulunduğunu söyledi.

Bu açıdan deve kuşu kalp etlerinin diğerlerine oranla kalp ve damar  sağlığı açısından daha faydalı olduğunu dile getiren Karakaya, “Beslenme  açısından deve kuşu kalp etlerinin besleyicilik değerinin diğer iki çeşide göre  daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür” dedi. Deve kuşunun karaciğerlerindeki toplam doymuş yağ asidi miktarının da  sığır ve domuz etlerine göre az, doymamış yağ asitlerinin ise yüksek olduğunu  vurguladı. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al