KALP KRİZİ YAŞI DÜŞÜYOR

KALP KRİZİ YAŞI DÜŞÜYOR
Paylaş:

A.A

Ergani Devlet Hastanesi Uzmanı Dr. Mehmethan Mercen, kalp krizi yaşının her geçen gün düştüğünü söyledi.

 


Mercen, yaptığı açıklamada, önceden çeşitli belirtilerle anlaşılabildiğini ifade ederek, ölümle sonuçlanabilecek kalp krizinden korunmak amacıyla rutin kontrollerin yapılması gerektiğini vurguladı.

Göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs kafesinde gerginlik, boğulma, yanma ve ağırlık hissi görüldüğünde mutlaka bir doktora başvurulması gerektiğine dikkati çeken Mercen şöyle dedi:

''Ağrı yaklaşık 5-10 dakika sürmekle beraber bazen daha kısa veya daha uzun hissedilebilir. Göğüs kafesinde başlayan ağrı, çeneye, her iki kola, boğaza ve üst karın bölgesine yayılabilir. Yol yürümek, yokuş yukarı çıkmak, üzüntü, heyecan ve strese bağlı olarak da bu etkiler gözlenebilir. Bu durumda dinlenmekle ağrı hafifleyebilir. Bu şikayetlere nefes darlığı ve çarpıntı hissi eşlik edebilir.

Bazen göğüs ağrısı olmadan sadece nefes darlığı da hissedilebilir. Sigara içenler, diyabet, yüksek tansiyon hastaları, birinci derece akrabalarında kalp rahatsızlığı olanlar ve ileri yaşta olanlar risk altındadır. Bunların yanı sıra kilolu olmak da risk faktörleri arasında. Kalp krizi geçirme yaşı her geçen gün düşüyor. Bu risk faktörlerini taşıyanlarla, şikayeti bulunan kişilerin mutlaka kardiyolojik bir muayeneden geçmelerini öneriyoruz. Hastanemizde her tür tetkiki yapmamız söz konusu.''