Kalp hastaları dikkatli olmalı

Kalp hastaları dikkatli olmalı

Kalp hastaları dikkatli olmalıŞevket Sakarya - Korunmadan seks yaptıktan sonra oluşabilecek hamileliği için ne yapılabilir.? Korunma yöntemlerini kullandığımızda eşim sekse konsantre olamadığını söylüyor. Böyle bir şey mümkün müdür?

- Buna ‘acil doğum kontrolü’ adı verilmektedir ve ilişki esnasında kondomun yırtılması, korunma uygulamadan ilişkide bulunulması gibi durumlarda uygulanır. En yaygın kullanım alanlarından biri de tecavüz vakalarında kadının gebe kalmasını engellemek içindir. İki şekilde uygulanabilir: Yüksek dozlarda östrojen hormonu verilmesi ve spiral takılması. Uygulamanın ilişkiden sonraki ilk 72 saat tercihen ilk 24 saat içinde yapılması gerekir. Yüksek doz östrojen ve spiral (RİA) rahim içinde oluşması muhtemel bir döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesini engeller ve böylelikle hamilelik riski enzaz indirgenmiş olur. Ancak koruyuculuk %100 değildir. Bir kadın doğum uzmanının nezaretinde uygulanması uygundur.

 

Müşerref Antalya- Eşim sürekli benden oral seks istiyor. Bende de bu tiksinti usandırıyor ama yinede ısrar ediyor ve bunun çok güzel olduğunu savunuyor. Başkalarını yaptığı şeyden sen neden iğreniyorsun diyerek beni aşağılıyor. Cinsel açıdan kendimi yetersiz hissedip depresyona giriyorum.

- Oral seks kültürel duruma göre tercihi değişebilen bir cinsel paylaşım şeklidir. Özellikle muhafazakâr çevrelerce pek kabul gören bir ilişki biçimi değildir. Haliyle eğer bir kişinin kültürü ve yetişme tarzı bu tür bir ilişkiyi kabul etmeye izin vermiyorsa bu konuda diretmenin bir anlamı yoktur. Bu konuda baskı yapılması ve hakarete varan sözlerin sarf edilmesi çiftlerin normal ilişkilerinin de bozulmasına ve karşı tarafın kendisini kötü hissetmesine sebep olacağından sakıncalı davranışlardır. Nitekim Müşerref Hanım bu davranış karşısında yetersizlik ve mutsuzluk durumuna girdiğini açıkça söylüyor. Bu daha ileri boyutlara gidip kişinin kendisine zarar vermesine bile yol açabilmektedir. Bu problemi çiftler çözemiyorlarsa bir profesyonel psikolojik destek almaları gerekmektedir.

 

Nezaket Halkalı- 4 yıldır evliyim. Eşim ve ben cinselliği seviyoruz ve keyif alıyoruz. 4 yıl içinde ben sadece birkaç kez boşaldım büyük zevk almama rağmen. Eşim son günlerde bunu sorun ediyor ve benim aslında zevk almadığımı ve numara yaptığımı söyleyerek suçluyor. Kadınlar da her zaman boşalır mı?

- Orgazm birçok faktör tarafından etkilenebilen bir durumdur. Özellikle kadınların orgazm durumunu daha çok duygusal faktörler belirlemektedir. Cinsellik öncesi duygusal paylaşımların kalitesi orgazm sorunlarını çoğunlukla çözmektedir. Yalnız kadınların her zaman klasik orgazm yaşantısı içinde olmaları beklememek gerekir. Kadınlar cinselliğin duygusal boyutundan da haz alabilmektedirler. Ancak eğer orgazm olunamayan ilişkiler orgazm olunan ilişkilerden daha fazlaysa bir sorun var demektir. Bu durumda eşler arasında bir iletişim sorunu, kadının orgazm olmayı başaramaması veya erkeğin bir cinsel sorunu söz konusu olabilir. Eğer erkekte erken boşalma varsa doğal olarak kadının orgazm olma ihtimali azalacaktır. Bu gibi durumlarda eşlerin bir cinsellik uzmanından yardım almaları problemin çözülmesini sağlayacaktır. 

 

Emin Bolu- 48 yaşındayım. 2 yıldır kalp hastasıyım. İkinci evliliğimi 4 yıl önce yaptım. Seks sırasındaki basınç kalbim için sorun oluşturur mu? Beraberken bir şey olur mu düşüncesiyle eşime tam olarak yönelemiyorum.

- Kalp hastaları kontrolde olmak şartıyla biraz dikkat ederlerse her türlü aktiviteyi yerine getirebilirler. Kalp hastası olmak cinselliğe engel bir durum değildir. Ancak cinselliğin planlanmasının kalp durumunu takip eden hekimle yapılması uygun bir yaklaşımdır. Eğer kalp uzmanı herhangi bir engel görmediği halde kişide bir cinsellik korkusu ve kaygısı oluşmuşsa durum psikiyatrik bir durumdur ve psikiyatri uzmanından yardım alınması gerekmektedir.

 

Mustafa Adana- Ergenlik dönemlerinden itibaren haftada 2 kez mastürbasyon yaptım. 3 yıldır evliyim ama yine de eşimden gizlice mastürbasyon yapmaktan kendimi alamıyorum ardından kendimi çok suçlu hissediyorum. Mastürbasyon yaptıktan sonra bir insanın kendini suçlu hissetmesi normal midir?

- Evlilik öncesi dönemde kadın veya erkek cinsel duygularını mastürbasyon yoluyla tanırlar. Çoğu insanın orgazmla ilk tanışması genellikle mastürbasyon yoluyla olur. Ancak evlilik sonrası veya ergenlik sonrası sağlıklı bir cinsel hayatın olması mastürbasyon ihtiyacını azaltmaktadır. Arada sağlıklı bir yaşantısı olduğu mastürbasyonu deneyen kişiler olmakla birlikte bunun sıkça yapılmış olması cinsel paylaşımın ve cinsel doyumun yeterli olmadığını düşündürmektedir. Mastürbasyon suç değildir, haliyle sonrasında suçluluk duyulması normal değildir. Bir suçluluk duygusu varsa değerlendirilmesi doğru olur.

 

Pakize Konya- 24 yaşında çalışan bekâr bir kızım. Sorulara verdiğiniz yanıtları beğendiğim için size yazmak istedim. Merak ettiğim bir şey var. Bakire bir kadının jinekolojik muayene olmasına gerek var mıdır yoksa sadece evli kadınlar mı gitmelidir?

- Jinekolojik muayene sadece vaginal muayeneden ibaret değildir. Haliyle bakire bayanların da değişik sebeplerle jinekolojik muayeneleri ve kontrolleri gerekebilmektedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al