Deprem Travma Psikolojisi

Kalp hastaları Akdeniz Mutfağı yesin

Akdeniz mutfağı kalp hastalarında erken ölüm riskini düşürüyor.

Kalp hastaları Akdeniz Mutfağı yesin

İtalya'da yapılan bir araştırmada elde edilen bulgular sonunda, kalp hastalarına kolesterol düşürücü ilaçlar verilmeden önce Akdeniz mutfağıyla beslenmeleri önerildi.

Guardian gazetesinin haberine göre, Roma'da kalp hastalıklarının tartışıldığı küresel bir konferansta sunulan araştırmaya göre, sebze, sert kabuklu yemiş, balık ve zeytinyağıyla beslenen kişilerin erken ölüm riski ağırlıklı olarak kırmızı et ve tereyağla beslenen kişilere kıyasla 3 kat daha düşük.

Konferansta konuşan kalp hastalıkları uzmanı Profesör Giovanni de Gaetano araştırmanın şimdilik çoğu sağlıklı olan genel nüfusa yoğunlaştığını söyledi.

Araştırma kapsamında son yedi yılda kalp krizi geçirmiş ya da damar tıkanıklığı sorunu yaşamış bin 200 kişinin durumu da incelendi.

Bu süre içinde bu hastaların 208'i hayatını kaybetti. Ancak, araştırma ideal Akdeniz diyetiyle beslenen hastalardan hayatlarını kaybedenlerin sayısının oransal olarak diğer hastalara göre daha az olduğunu ortaya koydu.

Kalp hastalıklarıyla mücadelede kolesterol düşürücü ilaçların en etkili yöntem olduğunu düşünülüyordu.

Statin olarak bilinen bu ilaçlar dünyada en çok satan reçeteli ilaçların başında geliyor ve kalp sorunlarını yüzde 24 oranında azalttığı söyleniyor.

İngiltere'de reçeteyle verilen ilaçların başında gelen statinleri 7 milyon kişi kullanıyor.

Araştırma çok sebze tüketmenin, yağlı balık, meyve ve zeytinyağında bulunan doymamış yağla beslenmenin yaşamı uzatmada önemli bir etkisi olduğuna dikkat çekiyor.

İtalya'da Epidemioloji Ensititüsü başkanı Profesör de Gaetano "Akdeniz diyetine bağlı kalanların ölüm oranının bu diyeti seçmeyenlere kıyasla yüzde 37 daha az olduğunu bulduk" diye konuştu.

Akdeniz diyetinin faydaları konusunda pek çok bilimsel araştırma olduğunu söyleyen de Gaetano bu diyetin pek çok kronik hastalığı da engellediğini söyledi.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al