KALORİ HESAPLAMADA HATA

KALORİ HESAPLAMADA HATA

REUTERS

Diyet planları ve sağlıklı beslenme rehberi için temel alınan kalori hesaplama yönteminin yanlış olabileceği iddia edildi.

Beslenme Bilimsel Danışma Kurulu tarafından hazırlanan, ancak henüz 14  haftalık konsültasyon sürecinde bulunan taslak rapora göre, erişkinler günlük  kalori alımlarını yüzde 16 artırabilirler.

Normalde günlük kalori alımı kadınlar için 2 bin, erkekler için de 2500  olarak hesaplanırken, kurul, obezite için daha önce belirlenen seviyeyi yükseltti  ve insanların daha fazla hareket ederek, daha fazla yiyebilecekleri önerisinde  bulundu.

Kurul, hazırladığı raporda, fiziksel aktivite yoluyla enerji yakmanın  daha doğru yöntemlerle belirlendiğini belirterek, erişkinlerin yüzde 16 daha  fazla kalori alabilmelerinin günlük fazladan 400 kalori anlamına geldiğini, bunun  da orta boy bir peynirli burger olduğunu kaydetti.

14 haftalık konsültasyon sürecinin sonunda kurul nihai önerisini  yapacak.

Ülkedeki sağlık kuruluşları ise, Sağlık Bakanlığı ve Gıda Standartları  Dairesinin raporu, "halının altına süpürebileceğini" savunarak, raporun obezite  salgınının tam ortasında halka karmaşık mesajlar verdiğini belirttiler.

Ulusal Obezite Forumu adlı kuruluş da, günde fazladan 400 kalori almanın  tehlikesi olmadığını söylemenin "tehlikeli bir tavsiye" olduğu açıklamasından  bulundu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al