Kalbini sevenler okusun

Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhsin Türkmen, düzenli yaşam tarzının kalp krizi riskini büyük oranda düşürdüğünü söyledi.

Kalbini sevenler okusun
Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhsin Türkmen, düzenli yaşam tarzının kalp krizi riskini büyük oranda düşürdüğünü söyledi. kalpTürkmen, günlük fiziksel aktivitelerin, sağlıklı ve dengeli beslenme ile zararlı alışkanlıklardan uzak durmanın kalp dostu olduğunu vurguladı. Bilimsel çalışmaların, günde 7 saatten fazla uyuyan kişilerin kalp rahatsızlığı geçirme riskini azalttığını gösterdiğini belirten Türkmen, "Çalışmalarda yaşantısını düzenli bir şekilde sürdüren bireylerin, kalp damar sistemini ilgilendiren bir hastalık geçirme riskinin yüzde 65-80 oranında azaldığı tespit edilmiştir" diye konuştu. "KAHVALTI, KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR" Türkmen, kahvaltıyı atlamanın yüzde 25, gece yiyecek atıştırmanın da yüzde 55 oranında kalp krizi riskini arttırdığının tespit edildiğini aktardı. Türkiye'de tüketimi pek yaygın olmayan kahvaltı gevreklerinin, kalori yükünü arttırmayan besin çeşitlerinin, mineral ve lif bakımından zengin yiyeceklerin kalp yetersizliğinden koruduğuna dair çalışmaların bulunduğuna dikkati çeken Türkmen, sebze, balık tüketimi, yağ seçiminin ve tam tahıllıların tercih edilmesinin kalp krizi riskini azalttığı vurguladı. Türkmen, şeker hastalığı, kontrolsüz hipertansiyon, kötü kolesterol yüksekliği, aşırı kilosu bulunan ve sigara ile alkol tüketen kişilerin kalp krizi riski taşıdığının altını çizerek, şöyle devam etti: "Erkeklerin, kadınlara oranla 10 yaş daha erken kalp damar hastalıklarıyla tanıştığını belirtmek gerekir. Kadınlarda da özellikle menopoz sonrası östrojenin koruyucu etkisi ortadan kalktığında, bariz bir risk artışından söz edilmektedir. Yiyecek tüketiminden ilaç kullanıma kadar, kalp krizini tetikleyen birçok etken vardır. Bunlara her geçen gün yenileri de eklenmektedir." Türkmen, stresin kalp krizini tetiklediğine dair bilimsel verilerin sınırlı olduğunu, buna karşın afetler, sportif faaliyetler, yaş durumu ve duygusal uyaranların kalp krizine neden olabileceğine dair bilgilerin bulunduğunu sözlerine ekledi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al