Kalbimi dinle sonra karar ver

Uzman hekimler anneye kürtajın kadın üzerindeki zararları ve bebeğin nasıl alındığını gösteren videoları izletecek. Son aşamada anneye bebeğin kalp sesleri dinletilecek.

Kalbimi dinle sonra karar ver

Uzman hekimler anneye kürtajın kadın üzerindeki zararları ve bebeğin nasıl alındığını gösteren videoları izletecek. Son aşamada anneye bebeğin kalp sesleri dinletilecek.

Yöntem ABD'de anneler üzerinde yüzde 90 oranında başarı sağladı. Ayfer Mallı'nın haberine göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kürtaj cinayettir" açıklamalarının ardından Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ortak olarak hazırlanan taslağın detayları ortaya çıkmaya başladı. Kürtajdan vazgeçirilmesi için anne adayına çocuğun kalp sesi dinletti-rilecek. Kürtaj ile ilgili taslağın hazırlanması konusunda oluşturulan kurul, pekçok ülkenin kürtaj politikasını incelendi. Kürtaj politikası Türkiye'nin bu konuya bakışına en yakın olan Amerikan modelinin seçildi.

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

KISA SÜRELİ TERAPİ VAR

Buna göre öncelikle kürtaj yaptırmak isteyen anne hastanelerde hekim ile anne adayı başbaşa bir görüşme yapacak. Uzman doktor, anneye kürtajın kadına zararları ve bebeğin nasıl alındığına dair videolar izletilecek. Ancak anne adayı vazgeçmez ise son çare olarak karnındaki çocuğun kalp sesi dinlettirilecek. Amerika'da 19 eyalette uygulanan bu sistemde anneye 'kısa süreli terapi' uygulanıyor. Kürtaj ve meme kanseri arasındaki bağlantıya dikkat çekilerek, anneye kürtajın uzun dönemdeki psikolojik etkileri ve ceninin acı çektiği yönünde bilgiler veriliyor. Amerika'daki bu çalışma modelinin anne adayları üzerinde yüzde 90 başarı sağlandı.

DOĞUM ODALARI KALKIYOR

Ayrıca doğum hastanelerindeki odalar lüks otel konforunda olacak. Yeni yapılacak olan hastanelerde, genel doğum odaları kaldırılacak. Bunların yerine müstakil odalar yapılacak. Tek kişilik odaların içerisi kadının sancısını çekmesi ve doğum yapmasını mümkün kılar hale getirilecek sistemlerle donatılacak. Odalarda refakatçi için ikinci bir yatak buldurulacak.

DOĞUM İZNİ UZAYACAK

Taslakta çalışan annenin doğum sonrası izin süresine yönelik düzenleme de yeralıyor. Annenin 4 ay olan doğum izni süresinin 6 aya çıkarılması planlanıyor. Ancak kadının 6 ay doğum iznine ayrılmasının iş dünyasında kadın istihdamını düşüreceği veya kadını iş hayatından soğutacağı düşünülerek bu konuda birtakım önlemler de alındı. Bu önlemler kapsamında dünyadaki gelişmiş ülkelerde uygulanan doğum iznine çıkmış kadının yerine geçici olarak birisinin çalıştırılması veya maaşının belli bir kısmı ile sigortasını devletin ödemesi planlanıyor.

KORKUSU OLAN SEZARYEN YAPTIRACAK

Taslakta sezaryen ile ilgili de çalışmalar yapıldı. Buna göre annenin çok ciddi bir doğum korkusu varsa, sezaryen olması zorunlu olarak kabul edi-lerek cerrahi müdahale yapılacak. Buna göre Bakanlık, çok fazla sezaryenle doğum yaptıran hastaneleri denetim altına alacak. Eğer aksi bir uygulama olduğunu görürse ağır yaptırımlar uygulayacak. Öte yandan Bakanlık vatandaşın sezaryenle ilgili farkındalığını artırmak için hastane kapılarında ve çeşitli sağlık kuruluşlarında tanıtıcı broşürler asacak. YENİ ŞAFAK
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al