Kalbi dışarda doğan bebek kurtuldu

Kalbi dışarıda doğan bebek üç ameliyatla kurtarıldı. Kalbi vücudundan dışarıda doğan bebek yaşarsa, İngiltere için bir ilk olacak.

Kalbi dışarda doğan bebek kurtuldu
Paylaş:

İngiltere'nin Leicester kentinde, çok nadir görülen bir hastalık nedeniyle kalbi dışarıda doğan bir bebeğin kalbi, doğumun hemen ardından gerçekleştirilen üç ameliyatla göğüs kafesine geri konuldu.

Göğüs kemiği olmadan dünyaya gelen Vanellope Hope Wilkins, üç hafta önce sezaryanla doğdu.

Her bir milyon doğumda bir iki kez görülen Ectopia cordis adlı hastalık nedeniyle Vanellope kalbi dışarıda doğmuştu.

Ectopia cordis hastası bebekler genelde ölü doğuyor. Hastaneden yapılan açıklamada, İngiltere'de bu şekilde doğup, hayatta kalmayı başaran herhangi bir bebek olmadığını söyledi.

Venellope'un annesi Naomi Findlay "Ultrasonda kalbinin dışarıda olduğunu görmek gerçek bir şoktu, çünkü ne olacağını bilmiyorduk" dedi.

Naomi Findlay ve Dean Wilkins çifti, bu duruma karşın, kan testinde herhangi bir kromozom bozukluğu olmadığı ortaya çıkınca, bebeği dünyaya getirmeye karar verdi.

Dean Wilkins "Hayatta kalma şansı çok düşük olduğundan, kürtaj yaptırmamız tavsiye edildi, hayatta kalacağına bizden başka inanan yoktu" dedi.

Vanellope'un aslında 24 Ocak'ta doğması bekleniyordu, ancak enfeksiyon ve kalbin zarar görmesi riskini azaltmak için 22 Kasım'da sezaryenle dünyaya getirildi.

Doğumda aralarında kadın doğum uzmanları, kalp cerrahları, anestezi uzmanları ve ebelerin olduğu 50 sağlık görevlisi hazır bulundu.

Doğumdan dakikalar sonra, Vanellope'un göğsü, enfeksiyonu önlemek için ve kalbi nemli tutmak için steril bir plastik örtüyle kapatıldı.

Doğumdan 50 dakika sonra Vanellope kalbi vücuda geri koymak için yapılan üç ameliyatın ilkine girdi.

Son ameliyattaysa, bebeğin derisi. göğsünde açılan deliği kapatmak için kullanıldı.

Pediatrik Kardiyolog Frances Bu'Lock, "Doğumdan önce durum hiç iyi gözüküyordu ama şimdi çok daha iyi. Vanellope'un durumu iyi ve çok dirençli bir bebek olduğunu gösterdi. İleride kalbin korunması için kemik benzeri bir madde kullanabiliriz, 3 boyutlu baskı ya da bebekle birlikte büyüyecek organik bir malzeme" dedi.

SABAHBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: