Kainatın en ‘tuhaf’ yıldız sistemi

Bizim yaşadığımız Güneş Sistemi yakınlarındaki yaşı genç yıldızları araştıran bilim insanları, bugüne kadar bilinen en büyük ve ‘tuhaf’ yıldız sistemini keşfettiler.

Kainatın en ‘tuhaf’ yıldız sistemi

1 YILI 1 MİLYON YIL

 

Avustralya Ulusal Üniversitesinden bir grup bilim adamının bulduğu yeni yıldız sisteminin boyutları, daha önce bulunan gezegen-yıldız eşleşmelerinden yaklaşık üç kat büyük. En çok dikkat çekense, sistemin dev yıldızından yaklaşık 1 trilyon kilometre uzak olan 2MASS J2126-8140 isimli yeni dev gezegen.

Bu dev gezegen, yıldızı çevresindeki yörüngesinde bir tam turu, neredeyse 1 milyon yılda tamamlıyor.

Böylece ‘1 yılı 1 milyon yıl’ı bulan 2MASS J2126-8140 adlı gezegenin tuhaflıkları bununla da bitmiyor. Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter’den 10-12 kat büyük bu dev gezegenin kütlesi çok az ve kendi yıldızına uzaklığı da, Dünya’nın Güneş’e uzaklığından 6 bin 900 kat daha fazla.

HÜRRİYET

 

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al