Deprem Travma Psikolojisi

KAHVE VE KEK BEYNE DESTEK

KAHVE VE KEK BEYNE DESTEK

AFP

Kahveyle kek ya da pasta tüketmenin; dikkat, öğrenme ve sözel hafıza alanlarına olumlu etkisi var.

 

Gün içinde içilen kahve, bazılarımız için bir klasik haline gelmiştir.

Ben de saat 11.00 -11.30 arasında mutlaka sade Türk kahvesi içerim. Kendimi şımartmak istediğimde çikolata veya ufak bir kurabiye kahveme mutlaka eslik eder. Daha masum günlerde biraz kuru yaban mersini eğer yoksa 1-2 kuru kayısı da olabilir kahve arkadaşım.

Kahvelerini kek veya pastayla içenlerin sayısı da oldukça fazla Buradan yola çıkan İspanyol uzmanlar, kahve ve tatlının ayın anda tüketildiklerinde birbirlerine olan etkisini araştırdı. Barselona Üniversitesi'ndeki araştırmacılar kafein-glikoz karışımının dikkat ve hafıza alanlarında beyne destek verdiğini buldu. Bu araştırmaya,18- 25 yas Aralığında 72 erkek ve kadın katıldı.

FARKLI REAKSİYONLAR

Araştırma için, katılımcılar gruplara ayrıldı ve her bir gruba farklı içeceklerle yemekler verildi.

Bunlar su, su-kahve, su-glikoz, ya da su, kafein ve glikoz seklinde sıralandı. Daha sonra katılımcıların dikkat, el becerisi, görsel uzamsal ve frontal işlevleri çeşitli testlerle ölçüldü.

Katılımcıları verdikleri reaksiyon, içtikleri karışıma göre farklılıklar gösterdi. Glikozlu karışım içenler, el becerilerinde daha hızlı hareket etti.

Kafein ve glikoz karışımı; dikkat, öğrenme ve sözel hafızayı sağlamlaştırma konularında faydalı etkiler gösterdi. Bir başka deyişle, kahve-seker kombinasyonun iki maddenin etkilerini artırdığı ve katılımcıların beyinlerini daha etkin şekilde kullanmalarını sağladığı görüldü. Ancak araştırmacılar bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Beslenme bilimi her gün yeni araştırma sonuçlarıyla karşı karşıya kalıyor ve tek bir araştırmayla genel kuralları değiştirmek doğru değil. Bu araştırma sonucu, sevdiğimiz kahve ve kek veya kahve ve çikolata ikilisinin öğrenme, el becerilerinde olumlu etkisinden bahsediyor.

DENGEYİ SİZ KURUN

Bu durumda eğer varsa bu keyfinize aynen devam etmeyi seçebilir veya bu konuda biraz dengeleme yaratabilirsiniz. Çünkü kafein ve glikoz birlikteliği kahvenin yanında kocaman bir kremalı pasta yemenizi şart koşmuyor. Kuru meyveden de aynı glikozu alabilirsiniz veya yağsız bir kek ya da yüksek kakao içeren bitter çikolata da olabilir.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al