KAHVE İNME RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

KAHVE İNME RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Kadınlarda en sık yaşanan ölüm nedenlerinden biri, beyin enfarktüsüdür. İsveç'te gerçekleştirilen bir araştırma, kahve tüketiminin bu riski önemli ölçüde düşürdüğünü gösterdi.

 


İsveç'teki 35.000 kadının kahve içme alışkanlığını inceleyen Karolinska Enstitüsü'nden Susana Larsson, günde bir fincandan fazla kahve içen kadınlarda inme riskinin düştüğünü saptadı.

Stroke dergisindeki yazıya göre 1997 yılında başlayan araştırma çerçevesinde yasları 49-83 arasında değişen kadınlar hakkında bilgiler toplanmış. O tarihte hiçbir kadında kalp-dolaşım hastalığı bulunmuyordu.

2008 yılının sonuna kadar yaklaşık olarak 1700 inme vakası kaydedilmiş. Sonuçlara göre günde bir fincandan fazla kahve içen kadınların inmeye yakalanma riski yüzde 25daha düşük. Kahve, olasılıkla iltihaplanmaları zayıflatıyor, oksidatif stresi düşürüyor ve ensülin duyarlılığını iyileştiriyor. Ölçülü miktarda kahve tüketiminin diyabet, karaciğer kanseri ve beyin enfarktüsü riskini düşürdüğüne dair çok sayıda kanıtlar bulunuyor diyor Larsson.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al