KAHRAMANLARI HEP İTHAL!

KAHRAMANLARI HEP İTHAL!

A.A


Okullarda yapılan araştırmada, çocukların rol modellerinin ’Sindrella’, ’Örümcek Adam’, ’He-Man’, ’Kırmızı Başlıklı Kız’ gibi çizgi kahramanlar olduğu öğrenildi.


Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, "Okullarda yaptırdığımız çalışmalarda çocuklarımızın rol modellerinin ’Sindrella’, ’Örümcek Adam’, ’He-Man’, ’Kırmızı Başlıklı Kız’ gibi çizgi kahramanların olduğunu gördük. Aralarında hiç yerli kahraman yoktu" dedi.

Kocaeli Valiliği 100. Yıl Toplantı Salonu’nda "Toplam Kalite ve Yönetim Uygulamaları" (TKY) yönergesi kapsamında Kocaeli’de dereceye giren okul ve ekipler için ödül töreni düzenlendi.

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü İspirli, törende, tebriğin, takdirin, teşekkürün iyi uygulandığı okul ya da toplumlarda TKY’nın kendiliğinden oluştuğunun görüldüğünü söyledi.

TKY’nın oluştuğu kurumlarda eğitim ve öğretimin daha anlamı ve etkili olacağını belirten İspirli, "Bu kurumlarda kişiler arası sevgi ve saygı daha fazla, kurum kültürü daha etkin" dedi.

Eşe, arkadaşa, çocuğa, öğrenciye teşekkür edilmemesinin sorunun göstergesi olduğununu dile getiren İspirli, "Hak ettiği an, eşimize, arkadaşımıza, çocuğumuza ve öğrencimize teşekkür etmenin fazilet olduğu inancındayım. Bu vesileyle gerek kurum bazında gerek ekip bazında ödüle layık görülen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Okulda alınan eğitimin davranışa dönüşmemesinin en büyük sıkıntılarından biri olduğunu kaydeden İspirli, şöyle devam etti: "Öğretiyoruz, söylüyoruz ama bunlar sokağımıza, ailemize ne kadar yansıyor? Eğer bir kurum, aileyi müşteri gibi görüp memnun edebiliyorsa orada zaten TKY vardır.

O nedenle TKY bir kurumun olmazsa olmazıdır. TKY’nın uygulandığının göstergesi müşteri memnuniyetidir. Bunu ticarethanedeki müşteri gibi düşünmeyin. Gerekirse onu da düşünün. Hangimiz bir ticarethanede güleryüzlü tezgahtar ya da müessese sahibi ile karşılaşmak istemeyiz. İnsanın insana her gün verebileceği emtia türünden bir hediyesi olmayabilir ama bir tebessümümüz de mi yok?"

TKY’nın olmazsa olmazının tebessüm olduğunu vurgulayan İspirli, "Biz, okul müdürü, öğretmen, öğrenci, basın tebessüm etmeli ki toplum mutlu olsun. İşte TKY bu. Böyle başladığınız zaman zaten sonuca pozitif gitmemeniz mümkün değil. Çünkü işinizi, muhatabınızı seviyorsunuz, karşılıklı bir memnuniyet ve kabulleniş var. Ondan sonra neticenin iyi geleceğinden kuşkunuz olmasın. Tabii TKY’yi etkileyen yığınla faktör var ama ben burada sadece tebessüm ve birbirimizi önemsemeyi öne çıkardım" şeklinde konuştu.

"Çocuklarımızın rol modeli Mustafa Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet ve Yunus Emrelerimiz olmalı" diyen İspirli, sözlerini şöyle tamamladı: "Okullarda yaptırdığımız çalışmalarda çocuklarımızın rol modellerinin ’Sindrella’, ’Örümcek Adam’, ’He-Man’, ’Kırmızı Başlıklı Kız’ gibi çizgi kahramanların olduğunu gördük.

Aralarında hiç yerli kahraman yoktu. Mustafa Kelam, Dede Korkutlar, Mevlanalar rol model olmak için kafi değil mi? Bunun üzerine ana okullarında uygulamak üzere bir proje hazırladık. Proje kapsamında ilk önce Nuh Çimento İlköğretim Okulunun ana sınıfında pilot uygulama gerçekleştirdik. Bu yıl da tüm okullarımızda uygulanması için talimat verdik. Bu proje kent genelinde çok olumlu tepki aldı."

Konuşmaların ardından, İspirli, dereceye giren okullara ve ekiplere ödüllerini verdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al