Kafatasına 'İşitme cihazı'

Denizli Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, sağırlığın kader olmadığını, kafatası kemiği, orta kulak veya iç kulağa takılan implantlar ile duymanın mümkün olduğunu söyledi.

Kafatasına 'İşitme cihazı'

Denizli Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, sağırlığın kader olmadığını, kafatası kemiği, orta kulak veya iç kulağa takılan implantlar ile duymanın mümkün olduğunu söyledi.

isitmeKafatası kemiğine özel işitme implantı monte ettiklerini üç hastanın artık duymaya başladıklarını belirten Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, 7 kişinin de aynı operasyon için sıra beklediğini söyledi. Prof. Dr. Ardıç, Denizli’de ilk defa yapılan bu ameliyatlarla hastalar işitme duyularını yeniden kazandıklarını yineleyerek, "Cihazın ilk çalıştırıldığı anda hastaların yüzündeki mutluluk görülmeye değerdi" dedi.

"SAĞIRLIK KADER DEĞİL"

İşitme kaybının kişinin çevresindekilerle iletişiminin koptuğu, toplumdan soyutlanmasına, iş hayatının bozulmasına, eğitim hayatının aksamasına yol açan çok önemli bir problem olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ardıç, "Birçok kişi işitme kaybının olduğunu geç fark etmekte veya saklamaktadır. Fark edildiği zaman ise sorunu reddetmekte, gereken cerrahilerden veya yardımcı işitme cihazlarından uzak durmaktadır. Bu durum kişinin hayatı tehdit etmekte, çevresindeki herkesi etkileyen önemli problemlere yol açmaktadır. Sağırlık kader değil. İşitme kaybının çaresi vardır ama sabır gerektiren uzun bir süreçtir. Ameliyatlar, işitme cihazı kullanımı belli hastalara, farklı oranlarda yardımcı olabilen yöntemlerdir. Son yıllarda işitme kaybı olan hastalara yardımcı olabilen işitme cihazının ötesinde yeni teknolojiler devreye girdi. Kafatası kemiğine, orta kulağa veya iç kulağa takılan bu implantlar çok önemli bir gelişme" diye konuştu. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al