Deprem Travma Psikolojisi

KAFASINA GÖRE İLAÇ KULLANIYOR

KAFASINA GÖRE İLAÇ KULLANIYOR

A.A

Sertleşme sorunu olan her 10 erkekten 8’i doktora danışmıyor! Erkekler cinsel ilaçları kafasına göre tüketiyor.

 

 
AVRUPA Cinsel Sağlık Birliği (ESHA) ve Aile Sağlığı Araştırma Derneği (ASAD), 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi, seks ilaçlarının doğru kullanımına ve sahte ilaçların yarattığı sağlık tehditlerine dikkati çekti.

ASAD, yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de 10 erkekten 8’i, “kendi fikirleri” doğrultusunda sertleşme sorunu ilacı veya bitkisel destek kullanıyor; üstelik bunların sadece yarısının tedavi gerektirecek bir rahatsızlığı var! Yani seks ilacı kullanan “performans derdi”nde!

EŞ DOST TAVSİYESİ

ASAD, yaptığı açıklamada cinsel problemlerin, eş dost tavsiyesi ile veya hocalarla, muskalarla, el altından satın alınan ilaçlarla değil, konunun uzmanlarının tedavisi ile çözümlenmesi gereken sorunlar olduğuna dikkat çekti.

Açıklamada reçeteli alınması gereken ilaçların reçetesiz kullanımı halinde “ölüme kadar uzanacak sağlık sorunları”na yol açabileceği belirtildi.

HEKİME BAŞVURU

Yapılan araştırmaya göre cinsel problemi olan her 10 kişiden yalnızca 1’i, hekime başvuruyor. Araştırmalar hastaların yüzde 62’sinin cinsel sorunlar nedeniyle özgüveninin kaybolduğunu, yüzde 21’inin de ilişkilerinin bittiğini gösteriyor.

Cinsel sorunların özellikle sertleşme sorununun çözümüne yönelik çok etkili ilaçların mevcut olduğu belirtilen ASAD açıklamasında, şöyle denildi:

“Ancak hekime danışmadan, el altından veya internet üzerinden bilimsel güvenilirliği kanıtlanmamış ilaçlar kullanan hastalarımız, tedaviden beklentilerini karşılamamakla kalmıyor, genel sağlıklarını tehdit eden bir dizi sürece de yol açabiliyor. ASAD olarak, cinsel fonksiyon sorunlarında doğru ve bilimsel ilaç kullanımını desteklerken, sahte ve kopya ilaç tüketiminden kaçınılması gerektiğini vurguluyoruz.”

HER 10 ERKEKTEN 8’İ

Aile Sağlığı Araştırma Derneği, 2009-2010 yılları arasında internet üyeleriyle yaptığı araştırmada, 30-45 yaşları arasında 3079 erkeğe “sertleşme sorunu” ile ilgili ilaç ve bitkisel destek kullanımları hakkında sorular yöneltti.

Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 48’i sertleşme sorunu yaşadığını, ancak doktor tavsiyesi ile bir ilaç kullanmak yerine eş-dost tavsiyesi, el altından veya internet yolu ile sorununa çözüm aradığını belirtti. Çalışmaya katılan erkeklerin yüzde 36’sı ise sertleşme sorunu olmamasına rağmen kendi fikirleri doğrultusunda cinsellikleri ile ilgili ilaç ya da bitkisel destek kullanıyor.

BİLGİSİZ İLACA DİKKAT

Oysa reçetesiz ve bilgisiz ilaç kullanımının yaygınlığı günümüzde cinsel sorun yaşayan hastalar için önemli tehditleri de beraberinde getiriyor. Bunların başında sahte ilaçlar ve sağlığı tehdit edici yan etkiler geliyor. Hangi ilacı kullanacağına karar verirken erkekler internetten tavsiyeler alıyor ve arkadaşlarına danışıyor.

Özellikle internet ve isimsiz satış noktalarını tercih etmelerinin en önemli nedenleri ise şunlar: Kişisel rahatlık, kimse görmeden gizli satın alabilme; ucuz satın alabilme; doktor ve eczacı ile konuşmaktan utanmak, bir başka deyişle cinsel sorunlar hâlâ “utanılacak” bir şey gibi algılanıyor.

YÜZDE 36’SININ SORUNU YOK!

Araştırmaya katılanların yüzde 36’sının “sertleşme sorunu” yok, ama buna rağmen kendi fikirleri doğrultusunda ilaç ya da destek kullandıklarını belirtiyorlar. Erkeklerın bu ilaçlardan beklentisi, sertleşme sorunu tedavisinden de çok, “performans arttırıcı” bir etki elde etmek. Araştırmaya katılanlar, ilişkiler açısından bu ürünlerden beklentilerini de şöyle açıkladılar: Daha sık cinsel ilişki, daha uzun cinsel ilişki beklentisi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al