Kafanıza Takılan O Şarkı Hafızanıza İyi Geliyor

Aklınızda tekrar eden akılda kalıcı bir şarkıya kulak kurdu denir ve bu sinir bozucu melodileri durdurmak zor olabilir. Ancak araştırmacılar, kafanıza takılan bir şarkının hafızanızı güçlendirmede çok önemli bir rol oynayabileceğini buldu.

Kafanıza Takılan O Şarkı Hafızanıza İyi Geliyor

Bilim adamları, müziğin insanlar için canlı anılar uyandırabileceğini zaten biliyorlar, ancak bunun nasıl olduğunu veya neden olduğunu henüz tam olarak anlamadılar. Daha fazla bilgi edinmek için, her ikisi de Davis, California Üniversitesi'nden Petr Janata, PhD ve Benjamin Kubit, müziğin anıları nasıl uyandırdığını incelemek için bir dizi deney yaptılar.

Çalışmalarındaki insanlar, daha önce maruz kaldıkları bir müzik film müziği ile tanıdık olmayan film klipleri izlediler.

Bir hafta sonra, film müziğini kafalarında yeniden çalan katılımcılar, özellikle film müziğiyle eşleştirilen klipler gibi belirli film ayrıntılarını, yapmayanlara göre daha iyi hatırladılar.

Araştırmacıların bildirdiğine göre, aslında, kulak kurdu etkisi - bu müziği tekrar tekrar duymak - insanların film klibini mükemmele yakın bir şekilde hatırlamalarına yardımcı oldu.

Kulak kurdu Etkisi

Janata ve Kubit, müziğin hafıza oluşumunda önemli bir rol oynadığı sonucuna varıyor.

İkili, insanların anıları oluşmaya başlarken geliştirmelerine yardımcı olacak bir araç olarak müziğin kullanımını incelemeyi planlıyor. Hatta müziğin bunama veya diğer nörolojik bozuklukları olan kişilerin anılarını güçlendirebileceğini düşünüyorlar.

Böylece, bir dahaki sefere kendinizi o melodiyi tekrar tekrar mırıldanırken yakaladığınızda, bir müzikal hafıza yapıcının zihninize girdiğini ve o sözde kulak kurdunun filmin müziklerine unutulmaz bir anı daha kaydetmenize yardımcı olabileceğini bileceksiniz. senin hayatın.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sıcak suyla mı soğuk suyla mı yıkamalı? Havlu mu yoksa kurutma makinesi mi, anti-bakteriyel sabun mu yoksa normal sabun mu kullanmalı? En etkili el yı
  • Kırda yaşamak gerçekten daha mı sağlıklı? Kırlarda yaşamak ömrü uzatır mı? Bilim açıkladı.
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Randevu Al