Kafanıza Takılan O Şarkı Hafızanıza İyi Geliyor

Aklınızda tekrar eden akılda kalıcı bir şarkıya kulak kurdu denir ve bu sinir bozucu melodileri durdurmak zor olabilir. Ancak araştırmacılar, kafanıza takılan bir şarkının hafızanızı güçlendirmede çok önemli bir rol oynayabileceğini buldu.

Kafanıza Takılan O Şarkı Hafızanıza İyi Geliyor

Bilim adamları, müziğin insanlar için canlı anılar uyandırabileceğini zaten biliyorlar, ancak bunun nasıl olduğunu veya neden olduğunu henüz tam olarak anlamadılar. Daha fazla bilgi edinmek için, her ikisi de Davis, California Üniversitesi'nden Petr Janata, PhD ve Benjamin Kubit, müziğin anıları nasıl uyandırdığını incelemek için bir dizi deney yaptılar.

Çalışmalarındaki insanlar, daha önce maruz kaldıkları bir müzik film müziği ile tanıdık olmayan film klipleri izlediler.

Bir hafta sonra, film müziğini kafalarında yeniden çalan katılımcılar, özellikle film müziğiyle eşleştirilen klipler gibi belirli film ayrıntılarını, yapmayanlara göre daha iyi hatırladılar.

Araştırmacıların bildirdiğine göre, aslında, kulak kurdu etkisi - bu müziği tekrar tekrar duymak - insanların film klibini mükemmele yakın bir şekilde hatırlamalarına yardımcı oldu.

Kulak kurdu Etkisi

Janata ve Kubit, müziğin hafıza oluşumunda önemli bir rol oynadığı sonucuna varıyor.

İkili, insanların anıları oluşmaya başlarken geliştirmelerine yardımcı olacak bir araç olarak müziğin kullanımını incelemeyi planlıyor. Hatta müziğin bunama veya diğer nörolojik bozuklukları olan kişilerin anılarını güçlendirebileceğini düşünüyorlar.

Böylece, bir dahaki sefere kendinizi o melodiyi tekrar tekrar mırıldanırken yakaladığınızda, bir müzikal hafıza yapıcının zihninize girdiğini ve o sözde kulak kurdunun filmin müziklerine unutulmaz bir anı daha kaydetmenize yardımcı olabileceğini bileceksiniz. senin hayatın.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yalan söyleme alışkanlığı olarak bilinen mitomani ile masum yalanlar da denilen beyaz yalanın birbirinden farklı olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikol
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, engelli olmak ve psikolojik engellilik konusuna ilişkin değerlendirmede bul
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Randevu Al