'Kafa nakli operasyonu engellenmeli’

Ünlü cerrah Prof. Dr. Madjid Samii: Bu ameliyat engellenmeli.

'Kafa nakli operasyonu engellenmeli’

Dünya Beyin ve Sinir Cerrahisi Dernekleri Federasyonu'nun onursal başkanı ve baş danışmanı Prof. Dr. Madjid Samii, önümüzdeki aylarda yapılması planlanan 'ilk kafa nakli' operasyonu ile ilgili görüşlerini, açıkladı. Bir insanın kafası, başka bir bedenle birleştirilebilir mi, birleştirildiğinde o insan yaşayabilir mi?

Ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Madjid Samii, İtalyan cerrah Prof. Dr. Sergio Canavero ve ekibinin gerçekleştirmeyi planladığı ‘kafa nakli operasyonu’ ile ilgili değerlendirmesini yaptı.

ADINA ÖDÜL VERİLİYOR

 ‘Madjid Samii Şeref Madalyası’ ödülü, 2011 yılından beri her iki yılda bir, beyin ve sinir cerrahisi alanında üstün hizmetler veren cerrahlara takdim ediliyor.

Dünyanın her yerinden binlerce beyin cerrahını temsil eden Dünya Beyin ve Sinir Cerrahisi Dernekleri Federasyonu (World Federation of Neurosurgical Societies), Prof. Dr. Madjid Samii’yi onursal başkan ve baş danışman olarak seçti. Federasyon ayrıca, beyin ve sinir cerrahisine olan katkıları nedeniyle Prof. Dr. Madjid Samii’nin adını taşıyan bir ödül de veriyor. ‘Madjid Samii Şeref Madalyası’ ödülü, 2011 yılından beri her iki yılda bir, beyin ve sinir cerrahisi alanında üstün hizmetler veren cerrahlara takdim ediliyor.

Bugüne kadar binlerce beyin cerrahı yetiştiren Prof. Dr. Madjid Samii, geçtiğimiz hafta Üsküdar Üniversitesi’nin davetiyle İstanbul’a geldi. Üniversite tarafından kendisine Fahri Doktora Ünvanı verilen Prof. Dr. Samii, NP İstanbul Beyin Hastanesi’nde gerçekleştirilen törende beyin cerrahisinin geldiği noktaya dair bilgilerini meslektaşlarıyla paylaştı.

KAFA NAKLİ MÜMKÜN MÜ, YAPILMALI MI?

Dünyanın ilk kafa nakli operasyonunu gerçekleştirecek olan Prof. Dr. Sergio Canavero, nisan ayında www.oom.com sitesinde operasyonla ilgili yeni ayrıntılar paylaştı. Prof. Dr. Canavero ameliyatın, daha önce duyurulduğu gibi Rus vatandaşı Valery Spiridonov’a yapılmayacağını, birkaç Çinli aday arasından seçilecek olan bir hastaya yapılacağını açıkladı.

Prof. Dr. Canavero aynı zamanda operasyonun on ay içerisinde yapmayı hedeflediklerini ve işlemin Çin’de gerçekleştirileceğinin kesinleştiğini söyledi. Canavero’nun ameliyat Çin’de yapılacağı için Spiridonov’a yapmaktan vazgeçtiği söyleniyor. Kafa nakli operasyonunda Frankenstein’dan ilham aldığını belirten İtalyan cerrahın bundan sonraki hedefi ise en geç üç yıl içerisinde ‘dünyanın ilk beyin naklini’ gerçekleştirmek.

'MAYMUNA KAFA NAKLİ YAPTIM'

Prof. Dr. Samii’ye, gerçekleştirilmesine çok az bir zaman kalan bu tartışmalı operasyonla ilgili görüşlerini sorduk. Prof. Dr. Samii, bu sorunun daha önce Brezilyalı gazeteci Mr. Luis Filipe Silva tarafından Dünya Beyin ve Sinir Cerrahisi Dernekleri Federasyonu’na (WFNS) sorulduğunu ve başkanın bu soruyu kendisinin cevaplamasını istediğini söyledi:

“Ben WFNS’in onursal başkanıyım yani bu organizasyonun baş danışmanıyım. Bu nedenle federasyon başkanı bu soruyu, onursal başkan olarak benim cevaplamamı istedi ve ben de bunun üzerine bir bildiri yazdım. WFNS’nin başkanı da dahil olmak üzere bütün diğer üyeleri de bildirime katıldıklarını açıkladılar. Bu bildiriyi bir gazeteci olarak ilk kez sizinle paylaşıyorum.”

“BİLİMSEL OLARAK ANLAMSIZ, ETİK OLARAK YANLIŞ”

“Bugün, teknolojik gücümüz kafa naklini gerçekleştirmeyi mümkün kılıyor. Kafa nakli sadece, beyindeki kan akışını sağlayacak, kafa ve vücut arasındaki ilgili damarların ameliyatla birleştirilmesi işlemidir.

Bununla birlikte böyle bir prosedür uygulandığında, omurilik tamamen kesilir. Bu durumda nakledilen kafa ile vücut arasında asla sinirsel bir bağ kurulamayacaktır. Nakilden sonra, omuriliğin tamamen kopmuş sinir dokusunun yeniden oluşması durumunu tam olarak sağlayamadığımız sürece ise kafa nakli sadece etik olarak kabul edilemez değil, aynı zamanda bilimsel olarak da anlamsızdır.

Etik açıdan bakarsak biz doktorlar, hastanın yararına yapılmayan herhangi bir cerrahi uygulamayı çok iyi ölçüp biçmeliyiz ama bu uygulama, (bütün bu risklere rağmen) medyada ilgi yaratma ruhuyla yapılıyorsa bütün resmi kuruluşlar tarafından reddedilmelidir.”

SÖZCÜ

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yaşadıkları olumsuz duyguları karşı tarafa yansıtıyorlar.
  • Telepsikiyatri terapilerde zaman ve mesafe sorununu çözüyor. 8 bin 900 danışan telepsikiyatri uygulamasından faydalandı.
  • Pandemi sürecinde ve sonrasında ruh sağlığı sorunları küresel olarak yüzde 25 arttı.
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Tükenmişlik sendromunun son yıllarda çok fazla konuşulduğunu ve artık çocuklarda bile görüldüğünü vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan; duy
  • Estetik bağımlılığının hekimler tarafından beden algı bozukluğu olarak tanımlandığını belirten uzmanlar, hekimlere en fazla problem oluşturan kişileri
  • Randevu Al