Kadınların rüyasının artık yeni adı var

Dünyanın en büyük elmasının artık yeni adı var: "Lesedi La Rona".

Kadınların rüyasının artık yeni adı var

Geçen yıl Kasım ayında keşfedilen ve son 100 yılda ortaya çıkan en büyük elmas olarak kayıtlara geçen 1111 karatlık elmasın artık yeni bir adı var: "Lesedi La Rona." Bu isim, Kuzey Afrika ülkesi Botswana dilinde “Işığımız” anlamına geliyor.

Elmasa sahip olan Kanadalı Lucara şirketi, değerli taşa en güzel ismi bulabilmek için bir yarışma düzenledi. 11 binden fazla önerinin ardından “"Lesedi La Rona” adı seçildi.

İsmin fikri mülkiyet hakkını korumak için de Ernest and Young şirketi ile anlaşıldı. Lucara CEO’su William Lamb, bu ismin Botswana halkının gurur ve tarihini temsil ettiğini belirtti. Kanadalı şirket, elması bulduğunu açıklamasının ardından hissesinde sert yükselişler görmüştü.

DEĞERİ HENÜZ AÇIKLANMADI

Elmasın değerinin ne kadar olduğu henüz açıklanmadı. Nedeni ise elmasın şu anda değerli taşlara değer veren sistemlere giremeyecek kadar büyük olması.

Şirkete bugüne kadar elması satın almak için sayısız teklifler geldi ve bunlardan birisi 40 milyon dolar değerindeydi. Analistler elmasın değerinin 66 milyon dolar olabileceğine işaret ediyor.

BUGÜNE KADAR BULUNAN EN BÜYÜK

Bugüne kadar keşfedilen en büyük elmas Güney Afrika’da 1905 yılında bulunan “Cullinan Diamond” adlı değerli taştı.

Elmasın büyüklüğü tam 3106 karattı. Bu elmas İngiliz Kraliyet ailesine ait ve Tower of London müzesinde sergileniyor.

CNNMONEY

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Randevu Al