KADINLARIN DAHA GÜÇLÜ

KADINLARIN DAHA GÜÇLÜ

NTV

Kadınların ortalama ömrünün neden erkeklerden daha uzun olduğu sorusuna cevap geldi.

 


Liverpool’daki John Moores Üniversitesinde yapılan araştırma, kadınların kalplerinin erkeklerden daha güçlü olduğunu ortaya koydu.

Kadınların ortalama ömrü neden erkeklerden en az beş yıl daha fazla? Bilim hala bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyor. Bu cevabı arayan Liverpool’daki John Moores üniversitesine bağlı bilimadamları, 250 kişi üzerinde bir araştırma yaptı.

Araştırmaya göre, erkeklerin kalbi 20 yaşından 70 yaşına kadar kan pompalama gücünün yüzde 25’ini kaybediyor. Kadınların kalbindeyse aynı sürede, kan pompalama gücünde çok az değişiklik meydana geliyor.

Bilimadamları, erkeklerin ortalama yaşam süresinin bu farktan dolayı kadınlardan daha kısa olduğunu belirtiyor.

ERKEKLER EGZERSİZLE KORUYABİLİYOR


Yine de, araştırmanın erkekler için ortaya koyduğu sevindirici bir sonuç var. Erkekler kalplerinin kan pompalama güçlerini egzersizle koruyabilir. Buna göre, yaşlı bir erkek atletin kan pompalama gücü, 20 yaşında hiç spor yapmayan genç bir erkekle aynı.

ŞÜPHEYLE YAKLAŞANLAR DA VAR


Çalışmanın sonucuna şüpheyle yaklaşanlar da var. İngiliz kadınların altıda birinin kalp hastalıkları nedeniyle öldüğünü hatırlatan bazı uzmanlar, araştırmaya katılan denek saysının da kesin sonuçlara varmak için yeterli olmadığı görüşünde.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al