KADINLARIN DAHA GÜÇLÜ

KADINLARIN DAHA GÜÇLÜ

NTV

Kadınların ortalama ömrünün neden erkeklerden daha uzun olduğu sorusuna cevap geldi.

 


Liverpool’daki John Moores Üniversitesinde yapılan araştırma, kadınların kalplerinin erkeklerden daha güçlü olduğunu ortaya koydu.

Kadınların ortalama ömrü neden erkeklerden en az beş yıl daha fazla? Bilim hala bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyor. Bu cevabı arayan Liverpool’daki John Moores üniversitesine bağlı bilimadamları, 250 kişi üzerinde bir araştırma yaptı.

Araştırmaya göre, erkeklerin kalbi 20 yaşından 70 yaşına kadar kan pompalama gücünün yüzde 25’ini kaybediyor. Kadınların kalbindeyse aynı sürede, kan pompalama gücünde çok az değişiklik meydana geliyor.

Bilimadamları, erkeklerin ortalama yaşam süresinin bu farktan dolayı kadınlardan daha kısa olduğunu belirtiyor.

ERKEKLER EGZERSİZLE KORUYABİLİYOR


Yine de, araştırmanın erkekler için ortaya koyduğu sevindirici bir sonuç var. Erkekler kalplerinin kan pompalama güçlerini egzersizle koruyabilir. Buna göre, yaşlı bir erkek atletin kan pompalama gücü, 20 yaşında hiç spor yapmayan genç bir erkekle aynı.

ŞÜPHEYLE YAKLAŞANLAR DA VAR


Çalışmanın sonucuna şüpheyle yaklaşanlar da var. İngiliz kadınların altıda birinin kalp hastalıkları nedeniyle öldüğünü hatırlatan bazı uzmanlar, araştırmaya katılan denek saysının da kesin sonuçlara varmak için yeterli olmadığı görüşünde.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al