Deprem Travma Psikolojisi

Kadınları ilgilendiren çok önemli haber

İlerlemiş meme kanseri hastalarına verilen ‘pertuzumab’ etkin maddeli ilaç, ömür süresini neredeyse ortalama 16 ay uzatarak bu alanda rekor kırdı.

Kadınları ilgilendiren çok önemli haber

İlerlemiş meme kanseri hastalarına verilen ‘pertuzumab’ etkin maddeli ilaç, ömür süresini neredeyse ortalama 16 ay uzatarak bu alanda rekor kırdı. ROCHE ilaç şirketine ait kanser ilacının, ileri meme kanseri hastası kadınlarda, kontrol grubuna göre yaşam süresini 16 aya kadar uzatabileceği belirtildi. Araştırma sonuçları, İspanya’nın Madrid şehrindeki Avrupa Medikal Onkoloji Toplumu’nun pkanserazar günkü toplantısında sunuldu. ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin iki yıl önce onay verdiği ‘pertuzumab’ etkin maddeli ilaç, bazı kanser tümörlerinin büyümesine yol açan ‘HER2’ isimli proteinin harekete geçmesini engelliyor.

EN UZUN ‘UZATMA’

Dünya çapında 808 hasta üzerinde yapılan araştırmada, bir gruba bu ilacın da olduğu üç ilaç, diğer gruba ise bu ilacın yerine iki başka ilaçla birlikte, placebo (tedavi gücü bulunmayan madde) verildi. Söz konusu ilacı alan ve meme kanserinin ‘terminal’ aşamasındaki hastaların yaşam süresi 56.5 ay, ilacı almayanların ise 40.8 ay olarak belirlendi. Aradaki 15.7 aylık farkın, metastatik (kanserin vücudun diğer bölgelerine de yayıldığı) meme kanserinin tedavisinde kullanılan bir ilacın sağladığı en uzun süre olduğu belirlendi.

FİYATI 6 BİN DOLAR

Araştırmayı yürüten uzmanlardan doktor Sandra M. Swain, ilaç için, “Daha önce böyle bir şey görmedik. Beklenmedik bir oranda yaşam süresini uzatma faydası var” sözlerini kullandı. Onkolog Dr. Edith A. Perez de, sonucun etkileyici olduğunu söyleyerek, “Genellikle biz iki aylık bir iyileşme görüyoruz” dedi. Ancak ilaç oldukça pahalı. ABD’de ilacın aylık kullanımı 5.900 dolara (13 bin TL) mâl oluyor. AFP
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al