KADINLARI GÜVENSİZLEŞTİRİYOR

KADINLARI GÜVENSİZLEŞTİRİYOR

Psikohayat Dergisi 8. Sayısı Ekim-Kasım-Aralık  / BBC.com

Testosteron hormonu başkalarına aşırı güven duyan kadınların toplumsal ilişkilerde tedbirli olmasına sebep oluyor.

 


Başkalarına fazlaca güvenen kadınlara testosteron verildiğinde daha tedbirli ve daha itimatsız bir hale geliyorlar.

National Academy of Sciences tarafından yürütülen bir çalışmada, erişkin kadınlardan yabancıların fotoğraflarına bakarak güvenilirliklerini değerlendirmeleri istendi.

Normal olarak rekabet ve üstünlük kurmayla ilişkilendirilen testosteron hormonu daha saf ve naif olan kadınların daha uyanık ve tedbirli olmalarına yol açtı. Fakat daha az güven duyan kadınlar üzerinde hiçbir etki göstermedi.

Çalışma yazarları insanî toplumsal ilişkilerin tesis ve idamesinde güvenin kilit rol oynadığını vurguluyorlar.

Araştırmacılar testosteronun kişiler arası güveni azalttığını belirtiyorlar. Fakat bu durum sadece genelde güven duyan ve daha fazla aldatılma riski taşıyan kişiler için geçerli olduğunu söylüyorlar.

Bazı memelilerde, testosteronun etkisi statü ve kaynaklar için rekabeti kızıştırmak, saldırganlığı körüklemekle sınırlı kalıyor. İnsanlarda ise modern toplumlarda başarının anahtarı olan, beceriklilik, rasyonel karar alma, sosyal araştırma gibi özellikleri perçinliyor.
Leed Üniversitesi’nden Dr. Daryl O’Connor’a göre bu bulgular erkeklerde testosteron enjeksiyonlarının spasyal ve sözel becerileri etkilediğini ortaya koyan önceki araştırmayla tutarlılık gösteriyor.

Artan sayıda bulgu, kadın ve erkeklerde testosteronun etkinleştirici olmasının yanı sıra örgütsel etkileri olduğunu düşündürüyor.

“Testosteronun nesnel dünyaya ilişkin bakış açımızda, algı ve düşünce biçimimizde değişim yaratması mümkün. Fakat unutmamak gerekiyor, hormonların etkisi tek başına davranışı açıklamada yeterli gelmiyor.”

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al