KADINLARI ANLAMANIN SIRRI

KADINLARI ANLAMANIN SIRRI

Formsanta

Kadınların şikayeti erkeklerin kadın ruhundan anlamamasıdır. Kadınlar erkeklere göre daha detaycıdır.

 


Evliliklerin en büyük sorunu haline gelen bu konuyla ilgili Yaşam Koçu ve Evlilik Danışmanı Yeşim Varol Şen’den görüşlerini aldık.

Biz hanımların en büyük şikayetlerinden biridir. Sık sık “Erkekler kadın ruhundan anlamıyor!” diye sitemler ederiz. İlk tanışmalarda özgür ruhlu, serseri bakışlı, yeni tabiriyle “cool” diye bayıldığımız adamın özellikleri sonraları batmaya başlar. “Özgür ruhlu” tanımı “sorumsuz”; “cool” tanımı ise “kadınları anlamıyor” ile yer değiştiriverir. Aşık olmaya yeten özellikler, bakarsınız bir süre sonra terk etme ya da şikâyet sebeplerine dönmüş olur.

KADINLAR ASLINDA NE İSTER?

“Kadın ruhundan anlamak” tabirinin tanımı ise kişiden kişiye göre değişir. Bazı kadınlar, aklından geçeni erkek tahmin etsin ister. Bazıları ise sürprizler yapsın, kendisini şaşırtsın, şımartsın diye bekler. Evlenme mi teklif ediyor, öyle dümdüz bir cümle yeterli değil. Tek taşlar tatlılardan çıksın, gül yaprakları yollarına serilsin. Yıldönümü mü kutlanacak? Sürprizler hazırlansın. Sadece hediye değil, sunumu da şaşırtsın!

DÜZ MANTIĞA SAHİP ERKEKLER

Erkek mantığı düzdür, nettir. Kadınların içinde yaşamış, annesini, kız kardeşlerini iyi gözlemlemiş ya da hayatında çok kadın tanımış bir erkekse eğer, kadınları anlar ve evlilik teklifini veya doğum günlerini süslemeyi bilir. Ama bu kadar! Hayatın geri kalanı için kadının kendisini yormasını istemez, zihin okumaya çalışarak yaşamaz. Net olunmasını ister. Aynı zamanda yaptıklarının mutluluğuna yansıtılmasını ister. Düşünemediği için yapamadıklarına değil, yaptıklarına bakılmasını ister.

CEMİL İPEKÇİ’YE GÖRE ERKEKLER

Yeşim Varol Şen Cemil İpekçi'nin bir röportajında bu konu ile ilgili yaptığı yorumu şöyle anlattı:
"Sevgili Cemil İpekçi’nin bir röportajında, tam da bu konuyla ilgili yorumu, üstünde düşünmeye değerdi. Net kelimeleri hatırlamasam da mesaj şuydu: 'Kadınların, erkeklerden niteliklerinin üstünde beklentileri var. Normal bir erkek, özellikle bir hediye seçmesinin dışında, karısına sürprizler yapmayı, beğendiği bir şeyi onun için almayı vs. düşünmez. Yapısında, doğasında yoktur. Dolayısıyla ya kadın ruhundan anlamayan bir erkeği kabul edeceksiniz ya da kadın ruhundan anlayan -benim gibi- birini.'

İşin nüktesi bir yana, vurgulanan mesaj belli: “Erkekler kadın ruhundan anlamaz.” Nasıl her kadın erkeklerin tuttukları takım yenildiğinde keyiflerinin ne kadar kaçtığını ya da doksan dakika boyunca dünyadan soyutlanırcasına maç seyredip, üzerine bir doksan dakika daha futbol yorumlarını ve tekrarlarını seyretmesini anlamıyorsa, erkek de kadının her beklentisini, her duygusunu anlamaz. Aksini beklemek de doğal olmaz."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al