Kadınlardan tam mesai annelik bekleniyor

Uzmanlar, toplumun kadınlardan, annelerden beklentilerinin artığına dikkat çekerek, "Kadınlardan hem dışarıda, hem de evde tam mesai annelik bekleniyor" dedi.

Kadınlardan tam mesai annelik bekleniyor

Uzmanlar, toplumun kadınlardan, annelerden beklentilerinin artığına dikkat çekerek, "Kadınlardan hem dışarıda, hem de evde tam mesai annelik bekleniyor" dedi.

Bursa’da konuşan Kadın Dayanışma Vakfı Gönüllü Çalışanı  Özge Yenier Duman, politikaların etkisiyle toplumun kadınlardan, annelerden beklentilerinin artığına dikkati çekti. Duman, "Kadınlardan hem dışarıda, hem de evde tam mesai annelik bekleniyor" dedi. Özge Yenier Duman, günümüzde ideal annelik kavramı ile ilgili bilgiler verdi. Toplumda ve devlet politikalarının etkisiyle kadınlardan esnek çalışmalarının, ucuz iş gücü olmalarının ve de evin içerisinde kalarak, ailesine ve çocuklarına karşı sorumluluklarını yerine getirmesinin istendiğini belirten Duman, "Kısaca kadınlardan hem dışarıda, hem de evde tam mesai annelik bekleniyor" diye konuştu. Özge Yenier Duman, toplumda faziletli anne olgusunun var olduğunu anlattı. Duman, "Kadınların evde çocuk bakımı, ev işleri, kendisinin, ailesinin ve çocuklarının çok hijyenik olması, aile üyelerinin son derece iyi beslenir olmaları, psikolojik açıdan dengede olmaları, topluma uymayan bir takım değerler benimsememeleri gerekir. tüm bu görevleri yerine getiren anneye de ’faziletli anne’ deniyor. 1980’li yıllardan beri bu görüşte bir yoğunluk söz konusu" diye konuştu.

’ÇOCUĞUN OLUMLU YA DA OLMUSUZ HER DAVRANIŞININ SORUMLUSU; ANNE’

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Anne olan bir kadının toplumsal alandan soyutlandığını dile getiren Özge Yenier Duman, çocuğun olumlu ya da olumsuz her davranışından da annenin sorumlu tutulduğunu ifade etti. Duman, anne olan bir kadına sorumlulukların ailesi ve ulus devlet tarafından dayatıldığının altını çizdi. Duman, "Bu durum, kadının toplumsal alandan çekilip, eve hapsolmasına, ruhsal yatırım alanlarının sınırlanmasına, kimliğini annelik ve eş üzerinden belirlenmesine neden oluyor. Ulus devletin söylemlerini, ahlaki yapılarını, değerlerini aktarmak görevi de anneye veriliyor. Anne, devletin ya da çeşitli yapıların ideolojik aygıtı haline geliyor. Anne olmanın bedeli var. Vazgeçişleri olması gerekiyor. Eğer vazgeçmeme söz konusu ise bu kez anne, toplum tarafından çok sorgulanıyor" dedi.  DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İntiharı önlemede psikolojik d
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Randevu Al