Kadınlarda intihar riski erkeklerden fazla

Kadınların erkeklere oranla 4 kat fazla intihar girişiminde bulunuyor. Neden mi? İşte cevabı.

Kadınlarda intihar riski erkeklerden fazla

Kadınların erkeklere oranla 4 kat fazla intihar girişiminde bulunuyor. Neden mi? İşte cevabı.

kadin_intiharAkdeniz Üniversitesi (AÜ) Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özmen Metin, kadınların erkeklere oranla 4 kat fazla intihar girişiminde bulunduğunu, erkeklerin ise ölümle sonuçlanan intihar oranının kadınlara göre 3.5 kat yüksek olduğunu söyledi.

DEPRESYONDAN KOLAYCA KURTULUN!

Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından düzenlenen konferansta konuşan Yrd. Doç. Dr. Özmen Metin, intihar vakaları üzerine araştırmalarını anlattı. Türkiye’de 1 yılda 100 bin kişiden 15 ile 30 arasında kişinin intihar ettiğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Metin, 15- 25 yaş aralığı ile 35- 45 yaşlarındaki kişilerde intihar olaylarının daha sık yaşandığını belirtti. İntihar vakalarının mesleklere göre değişkenlik gösterdiğini aktaran Yrd. Doç. Dr. Özmen Metin, en riskli meslek grupları arasında doktorlar, sanatçılar, işi gereği silah taşıyan kişiler ve gece çalışan kişilerin yer aldığını kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Metin, madde bağımlılığı ve depresyon gibi faktörlerin intihar riskini artırdığını ve psikolojisi bozuk kişilerin intihara daha eğilimli olduğunu dile getirdi. Kadınların intihar girişiminin erkeklere oranla 4 kat fazla olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Metin, erkeklerde ise ölümle sonuçlanan olayların kadınlara göre 3.5 kat yüksek olduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Metin, kadınların genellikle intihar olaylarında bilek kesme, ilaç alımı gibi yollara başvurduğunu, erkeklerin ise silah kullanımı, kendini asma gibi yöntemleri seçtiğini aktardı. Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bülent Şık da belirli aralıklarla oda tarafından gerçekleştirilen toplantılarda mesleki sorunların yanı sıra toplumu ilgilendiren konular hakkında da gıda mühendislerine bilgi verildiğini anlattı. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al