KADINLAR YERLİ DİZİ İZLİYOR

A.A

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından gerçekleştirilen “Kadınların Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması- 2” adlı kamuoyu araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

 


Araştırma bulgularına göre, kadınların televizyonlarda en çok görmek istedikleri programlar yerli diziler, sağlık programları ve haberler. En beğenmedikleri programlar ise izdivaç, kadın, magazin ve spor programları.

RTÜK tarafından 21 ilde, 18 ve daha yukarı yaştaki toplam 2523 kadının katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada, kadınların televizyon izleme süreleri, en çok izledikleri kanallar, en beğendikleri program türleri, televizyon programlarıyla ilgili kanaatleri, reklamları ne kadar izledikleri, programlarla ilgili istek ve beklentileri belirlendi.

Araştırmanın sonuçları RTÜK'te yapılan toplantıyla duyuruldu. Toplantıya RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun'un yanı sıra Üst Kurul'un yeni üyesi Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, diğer üyeler, Üst Kurul çalışanları da katıldı.

Toplantıda konuşan RTÜK Başkanı Prof. Dr. Dursun, Üst Kurul'un periyodik olarak belli konularda kamuoyu araştırmaları yaptığını, şimdiye kadar 10'un üzerinde araştırma gerçekleştirdiklerini söyledi.
Kadınların Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırmasının 2'ncisini yaptıklarını anlatan Dursun, “Bu çalışma zaman içinde meydana gelen değişiklikleri izleme bakımından önem arz ediyor. Diğer taraftan kadın seyircinin televizyon izlemedeki tercihlerini, beklentilerini ve düşüncelerini almak bakımında da önem taşıyor” dedi.

Prof. Dr. Dursun, araştırmayı yapan Kamuoyu Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı çalışanlarına ve yöneticilerine de teşekkür etti.

“Neden Kadınlar ayrı bir izleyici kitlesi olarak kabul ediliyor ve bundan dolayı ayrı bir eğilim belirlenmesi amaçlanıyor” gibi bir sorunun akla gelebileceğini ifade eden Dursun, şöyle konuştu:
“Cinsiyet ve yaş gibi faktörler değişmez değişkenlerdir. İzlemede tercihleri yönlendiren önemli faktörlerden biridir. Gün boyunca yapılan yayınlar genel olarak gözlemleyebildiğimiz kadarıyla daha çok kadın izleyiciye hitap ediyor.

Acaba kadınların eğilimi gerçekten nedir ki bu tür yayınlar yapılıyor ve bu yayınları kadın izleyicilerimiz nasıl değerlendiriyor sorusunun cevaplandırılması sanıyorum Türkiye'deki yayın sektörünün ve televizyon programlarının değerlendirilmesi, tartışılması noktasında önemli bir açılım gerçekleştirecek.”
Daha sonra RTÜK'ün tek kadın üyesi Hülya Alp tarafından araştırmanın sonuçları açıklandı.

TELEVİZYON İZLEME SÜRESİ İLE İZLEME SAATLERİ

Araştırmada kadınların yüzde 60'ının yaklaşık olarak 2 ile 5 saat arasında televizyon izlediği ortaya çıktı. Hafta içi ve hafta sonu televizyon izlenen saat dilimleri incelendiğinde en yüksek izleme oranının yüzde 67.6 ile 21.01-24.00 saatlerinde gerçekleştiği, bundan sonraki en yüksek izleme oranın yüzde 64.0 ile 18.01-21.00 saatlerini kapsadığı gözlendi.

Evli kadınların bekarlardan, ilkokul mezunu kadınların yüksek eğitimlilerden, işsiz kadınların çalışanlardan, metropolde yaşayan kadınların taşrada yaşayanlardan, emeklilerin ve ev hanımlarının çalışan kadınlardan daha çok televizyon izlediği belirlendi.

EN ÇOK İZLENEN KANALLAR


Kadınların en fazla izlediği beş kanalın sırasıyla Kanal D, ATV, Show Tv, Star Tv ve STV şeklinde olduğu, Kanal D ile ATV'nin en fazla dizilerinden dolayı tercih edildiği anlaşıldı.

En çok izlenen televizyon kanalları sıralamasında 8. sırada olan TRT'nin, “yalnızca bir televizyon kanalı seyredilebilse, tercih edilecek kanallar” sıralamasında 3. sırada olması dikkati çekti.

Kadın izleyiciler tarafından TRT'nin tercih edilme nedeninin ise “aile değerlerine uygun, seviyeli ve ahlaklı; yayın yapması” olarak belirtildi.

PROGRAMLARIN İZLENDİĞİ KANALLAR


Kadınların yerli diziler, haberler, sağlık programları, güldürü, talk show programlar, yerli ve yabancı filmler, açık oturum ve tartışma programları ile magazin programları için Kanal D'yi, dini programlar için en fazla Kanal 7'yi, müzik programları için Kral TV'yi ve belgeseller ile kültür, sanat ve tarih programları için TRT'yi tercih ettikleri belirlendi.

Yarışma programları Show TV'den, gerçek hayat hikayeleri STV'den izlenirken, izdivaç programları ile kadın kuşak programlarının yoğunluklu izlendiği kanalın ATV olduğu ortaya çıktı.

Spor programlarının izlenmesinde tercih edilen kanal ise NTV olarak tespit edildi.

EN ÇOK İZLENEN VE İSTENEN PROGRAMLAR

Kadın izleyicilerin en fazla izlediği programların Doktorum, Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu, Beyaz Şov, Canım Ailem olduğu belirtildi.

Kadın izleyicilerin program türlerini izleme sıklıklarına bakıldığında, yerli dizi izleyenlerin oranı yaklaşık olarak yüzde 78, haberleri izleyenler yüzde 76, sağlık programlarını izleyenler yüzde 49, dini programları izleyenler yüzde 42, müzik/eğlence programlarını izleyenlerin oranı ise yaklaşık olarak yüzde 36 düzeyinde oldu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al