KADINLAR VENÜS'TEN

KADINLAR VENÜS'TEN

A.A

Birçok alanda ortaya çıkan kadın ve erkek arasındaki farklılık,  estetik operasyonlarda da kendini gösteriyor.

 


İki cins arasındaki farklılıkların ve bunun günlük hayata, davranışlara yansımasının ele alındığı “Erkekler Mars'tan Kadınlar Venüs'ten” adlı kitapta olduğu gibi, her iki cins estetik cerrahi uygulamalarında da hekim seçiminden, en sık yaptırılan operasyonlara, memnuniyet oranlarından, kalite ya da fiyat tercihlerine kadar pek çok konuda birbirinden farklı tercihlerde bulunuyor.

Uzmanların verdiği bilgiye göre, her iki cinste de en sık tercih edilen uygulama burun olurken, hekim seçiminde erkekler eşe dosta sormaktan ziyade kendisi araştırıyor ve kısa sürede kararını veriyorken, kadınlar sevdikleri ünlülerden, televizyondan, internetteki kadın forumlarından etkileniyor.

Erkekler, yaptırdıkları uygulamaların çevresi tarafından bilinmesinden rahatsız olmazken, kadınlar çok yakın arkadaşlarının dahi yaptırdığı bilmesini istemiyor. Kadınlar, kişisel gelirinin yarısına kadarını harcamaya hazırken, erkeklerde bu oran henüz yüzde 20'leri aşmıyor. Erkekler, kaliteli hizmeti tercih ederken; kadınlar fiyatı “ucuz” diye kendileri için uygun olmayan işlemleri satın alabiliyor. Kadınlar birkaç doktorla çalışabilirken, erkekler tek hekime güvenmeyi tercih ediyor.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Operatör Dr. Orhan Murat Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her geçen gün uygulama sıklığı artan estetik operasyonlarda erkek ve kadınların tercihleri de değişiyor.

Estetik operasyonlarda uygulamadan karar aşamasına ve iyileşme sürecinden operasyon sonrası memnuniyet kadın-erkek hasta farklarını değerlendiren Özdemir, hekim seçiminde erkeklerin eşe dosta sormaktan ziyade kendisinin araştırma yaparak tercihte bulunduğunu, kadınlara göre çok daha kısa sürede karar verdiğini ve operasyonların sonuçlarından daha fazla memnun olduğunu söyledi.
Özdemir, hekim seçiminde erkeklerin daha çok internet ve gazete–dergi haberlerinden; kadınlar sevdikleri ünlülerden, televizyondan, internette kadın forumlarından etkilendiğini belirterek, her iki cinsin de fiyattan çok hekimin geçmiş çalışmalarına, kendilerini hekimin yanında rahat hissedip hissetmediklerine, hekimin mesleki başarılarına değer verdiğini vurguladı.

Erkeklerin, yaptırdıkları uygulamaların çevresi tarafından bilinmesinden de rahatsızlık duymadığını belirten Özdemir, “Tahmin edilenin aksine kadınlar çok yakın arkadaşlarının dahi yaptırdığı işlemi öğrenmesini istemiyor. Erkek hastalarsa fotoğraflarının örnek operasyon olarak diğer hastaların görmesinden ve yaptırdıkları operasyonun duyulması konusunda çok daha esnek” dedi.

Özdemir, kadınların güvendikleri ünlülerin ve televizyonun etkisinde kaldığını öne sürerek, kadınların karar verdiği işlemden vazgeçerek bambaşka bir uygulama yaptırabildiğini, daha çok soru sorduğunu ve sonuçtan daha az memnun kaldığını ifade etti.

“EN ÇOK BURUN OPERASYONU TALEP EDİLİYOR”

Özdemir, talep edilen uygulamalara bakıldığında her iki cinste de burun estetiğinin ilk sırada yer aldığını ifade ederek, “Erkekler hokka burun değil, eğriliği düzeltme peşindeyken, kadınlar yapay bile dursa ısrarla küçük ve ucu hafifçe kalkık burun istiyor” dedi.

Kadınların, daha genç görünmek için kişisel gelirinin yarısına kadarını harcamaya hazır olduğunu dile getiren Özdemir, “Erkeklerde bu oran henüz yüzde 20'leri aşmıyor. Kozmetik, güzellik harcamalarının aslan payını kuaför ve renkli kozmetik ürünleri alıyor. Ne yazık ki rujunu, kuaförünü seçerken verdiği özeni, özellikle göğüs ameliyatlarında silikon seçerken göstermeyenler var. Ömür boyu taşımaya hazırlanacakları cerrahi operasyonlarda ucuz malzeme, fiyat peşinde olanların sonu genellikle hüsran oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

ÇOK BİLEN ÇOK MU YANILIR?


Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Operatör Dr. Özdemir'in verdiği bilgiye göre, estetik operasyonlarla ilgili çok kapsamlı bilgi edinilmesi de memnuniyet oranını azaltabiliyor.
Estetik uygulamalar hakkında geniş bilgi sahibi olduğunu düşünen kesim, her iki cinste de sonuçlardan en az memnun kalan kesimi oluşturuyor. Her türlü detaylı bilginin edinilmesi, hastada kafa karışıklığına ve beklenti yüksekliğine yol açabiliyor. Bu noktada, bireysel araştırmadan ziyade, hekimin önerisine dikkat edilmesi tavsiye ediliyor.

ESTETİKTE İNDİRİM KAMPANYALARINA ERKEKLER İLGİ GÖSTERMİYOR

Son zamanlarda internette birbiri ardına posta kutularına gönderilen indirim kampanyalarının hedefinde özellikle kadınlar bulunuyor. Erkekler ise ister internetten ister dışarıdan olsun ön planda ucuz değil kaliteli hizmeti tercih ediyor ve indirim kampanyalarının seçtiği mekan-doktor ya da uygulamalar kararını çok değiştirmiyor.

Kadınlarsa fiyatı “ucuz” diye kendileri için uygun olmayan işlemleri dahi satın alabiliyor.

ESTETİK YAŞI ERKEKLERDE 30 YAŞINDAN ÖNCE BAŞLAMIYOR

Estetik operasyonların uygulanma yaşı da özelikle kadınlarda düşüyor, hatta yakınları tarafından “karne hediyesi” olarak bile verilebiliyor.

Ergenlik çağında büyüme tamamlanmadan burun ve göğüs gibi estetik operasyonlar tavsiye edilmiyor. Erkekler ergenlik çağında ya da daha sonrasında gerçek bir ihtiyaç hissetmeden dönemsel estetik uygulamalardan kaçınıyor. Erkeklerde ilk sırada burun, onun dışında göz çevresindeki torbalanma ve göğüslerdeki kadın tipi büyümenin düzeltilmesi yapılıyor.

KADINLAR BİRKAÇ DOKTORA, ERKEKLER TEK DOKTORA GÜVENMEYİ TERCİH EDİYOR


Estetik cerrahide, burun ve yüz germe gibi zamanla hatların oturduğu operasyonlarda cinsiyet farkı çok belirgin ortaya çıkıyor.

Kadınlar, bekleme süresince hekimden cevaplar alsalar bile endişelerini kontrol etmekte zorlanırken; erkekler soru sormaları gereken dönemleri genellikle sabırla bekleyerek sonuçtan tatmin olmazlarsa bunu net olarak ifade ediyor.

Kadınlar birkaç doktorla çalışabilirken, erkekler tek doktora güvenmeyi tercih ediyor.

Kadınlar daha ciddi operasyonlar için büyük, tanınmış klinikleri tercih ederken; lazer uygulamaları, cilt bakımları gibi medikal uygulamalarda birkaç farklı mekan ve uzmanla çalışmayı tercih edebiliyor. Erkeklerse genelde aynı merkez bünyesinde ihtiyaçlarını karşılamayı tercih ediyor, değişiklikten hoşlanmıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al