Deprem Travma Psikolojisi

Kadınlar tehlike altında!

BM araştırmasının sonuçlarına göre, AB ülkelerindeki yaklaşık her 10 kadından biri cinsel şiddet, yaklaşık 20 kadından biriyse tecavüz kurbanı...

Kadınlar tehlike altında!

BM araştırmasının sonuçlarına göre, AB ülkelerindeki yaklaşık her 10 kadından biri cinsel şiddet, yaklaşık 20 kadından biriyse tecavüz kurbanı...

kadinlartehlikeAB ülkelerinde yaşayan kadınlara yönelik BM araştırması, bu ülkelerdeki kadınların ciddi cinsel şiddet ve tecavüz tehdidi altında olduğunu gösterdi. Şimdiye kadar bu konuda yapılan en geniş çaplı çalışma olduğu belirtilen araştırma, AB ülkelerindeki yaklaşık her 10 kadından birinin cinsel şiddet, yaklaşık 20 kadından birininse tecavüz kurbanı olduğunu ortaya koydu. AB üyesi 28 ülkedeki 42 bin kadınla yapılan yüz yüze görüşmelere dayanılarak gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları, AB'ye bağlı Temel Haklar Ajansı tarafından açıklandı. Açıklamada, araştırmanın sonuçlarının, AB ülkelerinde yaşayan 186,6 milyon kadına uyarlanması halinde, 100 milyon kadının, aralarında uygunsuz flört teklifi ve teşhircilik de bulunan 11 ayrı cinsel taciz kategorisinden birinin mağduru olduğunu gösterdiği belirtildi. Erkek arkadaşı veya eşi tarafından ciddi şekilde tacize uğramış her 7 kadından sadece birinin polise şikayette bulunmasının, araştırmadaki diğer bir çarpıcı sonuç olarak ortaya çıktı. Araştırma Mart-Eylül 2012'de, AB'de yaşayan, 15 ila 74 yaşındaki katılımcılarla görüşülerek yapıldığı bildirildi. BM'ye bağlı Avrupa Suç Önleme ve Ceza Yargılaması Enstitüsü, BM Bölgelerarası Suç ve Adalet Araştırma Enstitüsü'nün başkanlığındaki bir konsorsiyum tarafından yapılan araştırmanın hata payı, artı-eksi yüzde 1,5 olarak açıklandı.

TECAVÜZ VE DİĞER CİNSEL ŞİDDET OLAYLARI

Araştırmanın sonuçlarına göre katılımcılardan onda biri 15 yaşından itibaren şu veya bu şekilde cinsel şiddete maruz kaldığını, 20 kadından biri de tecavüz kurbanı olduğun açıkladı. Bu rakam, AB üyesi ülkelerdeki 15 ila 74 yaşındaki tüm kadınlara uyarlandığında AB'de 9 milyon tecavüz kurbanı kadın bulunduğunu gösteriyor.

15 YAŞINDAN KÜÇÜK İSTİSMARA UĞRAYANLAR

Araştırmaya katılan kadınlardan yüzde 12'si 15 yaşından önce şu veya bu şekilde cinsel şiddete maruz kaldığını belirtirken, yüzde biriyse bu yaşlardayken bir erişkinin tecavüzüne uğradığını bildirdi. Araştırmada, cinsel şiddet ve tecavüz olaylarının yüzde 97'sinin erkekler tarafından yapıldığı kaydedildi. Fiziki şiddet olaylarındaysa erkeklerin sayısı kadınlarınkinden sadece biraz daha yüksek çıktı.

ERKEK ARKADAŞ VEYA EŞ İSTİSMARI

Katılımcılardan yüzde 22'si erkek arkadaşı veya eşi tarafından fiziki veya cinsel şiddete maruz kaldığını bildirdi. Araştırmaya katılan kadınlardan yüzde 43'ü ise şimdiki veya geçmişteki erkek arkadaşı veya eşi tarafından kendisine bir çeşit "psikolojik şiddet" uygulandığını belirtti. "Küçük düşürme", "fiziki zarar verme tehdidi", araba anahtarlarının alınması veya kilit altında tutulma gibi "hareket özgürlüğünü kısıtlama" psikolojik şiddet örnekleri olarak sıralandı.

GİZLİCE TAKİP ETME

Gizlice takip edilmenin de cinsel şiddet kapsamında değerlendirildiği araştırmada, katılımcıların yüzde 18'i gizlice takip edildiklerini bildirirken, bu oranın meslek sahibi kadınlar ve kadın yöneticilerde yüzde 75 olması dikkati çekti. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Ruh sağlığı sorunlarına sosyal işlevsellik programı ile destek.
  • Ergenlerden kırk yaşında insan olgunluğunu bekleyemeyiz. Korumacı ailelerin çocukları “Peter Pan Sendromu” yaşayabiliyor.
  • Randevu Al