Kadınlar neden mutsuz?

İngiltere'de 2 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, kadınlar 25 yaşında en mutlu zamanlarını yaşıyor. Peki kadınlar neden mutsuz?

Kadınlar neden mutsuz?

34 itibarıyla iş ve aile hayatını dengelemek için daha çok çaba sarf etmeye, dolayısıyla stres seviyelerini artırmaya başlıyorlar. Gençliklerindeki hayat enerjisi, yerini ev geçindirme, kredi ve fatura ödeme gibi sorumluluklara bırakıyor.

Kadınların yüzde 18'i (5 kadından 1'i) kendini mutsuz olarak tanımlıyor. Erkeklerden daha mutlu olduğuna inanların oranı yalnızca yüzde 8!

YETERİ KADAR PARA KAZANAMAMAK

Kadınları en çok mutsuz eden nedenlerin başında, 'yeteri kadar para kazanamamak' geliyor. Maddi açıdan tedirgin hissetmek, stres seviyesini artıran en büyük sebep.

SAĞLIK KONUSUNDAKİ ENDİŞELER

Yaş ilerledikçe sürekli kontrol yaptırma gereksinimi duymak, özellikle mamografi, jinokoloji gibi rutin muayeneler, kadınları endişelendiren sorunlar arasında.

EV HAYATI VE ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİ ARASINDAKİ DENGE

Kadınlar, yeteri kadar para kazanamama stresine de bağlı olarak, ev hayatı ve sosyal hayat arasında denge kurmakta zorlanıyor.

ÇOCUKLAR VE AİLE

Erkeklere göre duygusal ve sezgisel yönü daha kuvvetli olan kadınlar, kendisinin mutlu olması için öncelikle çocuklarının ve eşinin mutlu olması gerektiğini söylüyor.

BAŞKALARININ MUTLULUĞU

Başkalarının mutluluğu veya mutsuzluğu da stres seviyesini belirleyen en önemli faktörlerden.

ÇEKİCİ OLMA ENDİŞESİ

Günaşırı kuaföre gitmek, sürekli bakımlı görünme zorunluluğu, özellikle plaza kadınlarının stres içinde yaşamasının en önemli sebeplerinden biri.

ESKİSİ KADAR GÜZEL OLMAMAK

Yaş ilerledikçe gençliklerini kaybettiğini düşünen kadınlar sadece bu düşünceyle bile mutsuz olabiliyor.  KARİYER İş hayatında ilerleyememek, yerinde saymak, kadınları mutsuz eden sebepler arasında sekizinci sırada.

ARKADAŞLARIYLA ESKİSİ KADAR VAKİT GEÇİREMEMEK

Halihazırda aile ve iş hayatı arasında denge problemi yaşayan kadınlar, gençlik arkadaşlarıyla vakit geçirdiği zamanlara özlem duyuyor.

YETERİ KADAR SPOR YAPAMAMAK

Modern hayatın zorunluluklarından olan fitness yapma baskısı, kadınların üzerindeki stresi ikiye katlıyor. Çoğu zaman fitness'a gidecek vakit yaratamayan kadınlar, bu yüzden mutsuz oluyor.

NASIL MUTLU OLURUM? KİLO VERMEK (ÖZELLİKLE KARIN BÖLGESİNDEN)

Kadınların yüzde 53'ü kendini kilolu buluyor ve bu yüzden mutsuz olduğunu söylüyor. Sadece karın bölgesindeki yağlardan kurtularak yeniden mutlu olabileceğine inananların oranı yüzde 46!

DİŞLERi YAPTIRMAK

Diş problemi, sanılanın aksine yüksek oranda mutsuzluk yaratıyor. Dişlerinin daha beyaz ve sağlıklı olursa yeniden mutlu olabileceğine inanan kadınların oranı azımsanmayacak ölçüde yüksek: Yüzde 27!  

ARKADAŞ VE AİLEYLE KALİTELİ VAKİT GEÇİRMEK

"Nasıl mutlu olurdunuz?" sorusuna "Arkadaşlarım ve ailemle daha kaliteli vakit geçirerek" diye cevap veren kadınların oranı yüzde 15.

HAYAT TARZINI DEĞİŞTİRMEK

Kadınların yüzde 15'i, kendine özel zaman yaratıp hobileriyle ilgilenirse mutlu olacağını düşünüyor.

HÜRRİYET AİLE

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Getireceği sorumlulukları tahmin etmeden bir evlat sahibi olmak, ebeveynlerin süreci yürütememesine yol açabiliyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Vesveseler için evin kapısına gelen davetsiz misafirler diyoruz.” dedi.
  • Gülmenin ve kahkaha atmanın, yüksek miktarda endorfin salgılanmasını beraberinde getirdiğini ifade eden Psikiyatrist Prof. Dr. Gökben Hızlı Sayar, gül
  • Randevu Al