Deprem Travma Psikolojisi

Kadınlar için 5 hayati önlem

Karın ağrısı, şişkinlik ve bulantı… Ara kanamalar… Sıklaşan idrar yapma isteği… İşte Kadınlar için hayati 5 önlem.

Kadınlar için 5 hayati önlem

Karın ağrısı, şişkinlik ve bulantı… Ara kanamalar… Sıklaşan idrar yapma isteği… İşte Kadınlar için hayati 5 önlem. Bu tip yakınmalar “hazımsızlıktan, üşütmekten veya strestendir” düşüncesiyle genellikle hafife alınıyor. Özellikle de gün geçtikçe şiddetlenmiyorsa ve her gün gelişmiyorsa! Bir de eş-dost tarafından “geçer, merak etme” şeklinde yanlış telkinler de gelince, doktora başvurmakta epey gecikiliyor.

kadinlaronlemBu tür belirtilerde zamanında doktora başvurmamanın faturası ise oldukça ağır olabiliyor. Örneğin erken dönemde tespit edilen rahim ağzı kanseri basit bir operasyonla tedavi edilip, doğurganlık şansını arttırılıyor. Geç dönemde ise daha büyük operasyonlar ve kemoterapi gerektiren zorlu bir yola girilmesinin yanı sıra üreme ve cinsel fonksiyon da engellenmiş oluyor. Enfeksiyonlar da ihmal edildiğinde kısırlık ve kronik karın ağrıları gelişebiliyor. Veya düzensiz görünümlü kistler ya da miyomlar kansere dönüşebiliyor. Acıbadem Bahçeşehir Tıp Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Civan Kalafat, kadınların asla atlamamaları gereken 5 önemli belirtiyi sıraladı: KARIN AĞRISI, ŞİŞKİNLİK VE BULANTI Karın ağrısı, şişkinlik ve bulantı, kadınlarda sık görülen yakınmaları oluşturuyor. Bu yakınmalar genellikle mide ve sindirim sorunlarından kaynaklansa da, kadın hastalıklarıyla ilgili de olabiliyor. Bu üç belirtinin işaret ettiği en önemli ve sık görülen hastalık ise yumurtalık kistleri. Bu belirtilere 3 cm. üstündeki kistlerde rastlanıyor. Miyom denilen iyi huylu yapılar da 5cm’den 10 cm’ye kadar büyüyerek karnı şişiriyor ve bağırsaklara baskı yapıyor. Birden fazla miyomlar da rahmi adeta patates çuvalına çevirebiliyor ve bunun sonucunda karında ağrı ve baskılara bağlı şikayetler ile adet kanmalarında artma oluşuyor. KARIN AĞRISI, ŞİŞKİNLİK VE BULANTI İlerlemiş rahim ve yumurtalık kanserlerinde, kitle çevreye baskı yaparak yine bu yakınmalara yol açabiliyor. Bunların yanı sıra rahim ve çevresini saran şiddetli enfeksiyonlar da yine bu tip belirtilerle gelişiyor. Bu yakınmalar sezaryen ve diğer geçirilmiş karın içi operasyonları sonrasında ortaya çıkan bağırsak tıkanmalarının habercisi de olabiliyor. ARA KANAMALAR Düzensiz kanamaların yanı sıra lekelenmeden açık taze kanamaya varan değişiklikler ihmal edilmemeli. Bunlar yumurtlama kanamaları, rahim içindeki polip, miyom, kanser dokusu, rahim ağzındaki yaralar, yumurtalık kistleri ve rahim ağzı kanserleri gibi ciddi sorunlardan kaynaklanabiliyor. Menopoz öncesi ve ergenlik dönemi kanamaları da bu tip kanamalara örnek teşkil ediyor. Özellikle menopoz dönemindeki ara kanamalarda kesinlikle zaman kaybetmemeli, çünkü bu belirti basit hormonal dengenin bozulmasından kaynaklanabileceği gibi, rahim iç dokusu kanseri gibi son derece ciddi bir hastalığın tek belirtisi olabiliyor. HÜRRİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al