Kadınlar daha güzel konuşuyor

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Murat Bulut, toplumda kadınların erkeklere göre daha güzel konuştuğunu savundu.

Kadınlar daha güzel konuşuyor

Atatürk Üniversitesi İletişim  Fakültesi Öğretim Görevlisi Murat Bulut, toplumda kadınların erkeklere göre daha  güzel konuştuğunu savundu.

Haber4Diksiyon uzmanı Bulut, diksiyon  eğitiminin günümüzde önemli olduğunu belirterek, diksiyonun geçmişte de önemli  olduğunu ancak günümüzdeki kadar önem arz etmediğini belirtti. Türkiye'de üniversite mezunlarının sayısının arttığını anımsatan Bulut,  “Diğer donanımların yanında diksiyonun da iyi olması çok önemli. İletişim  Fakültesi mezunu sayısı çok fazla ama bunların arasındaki fark donanımlarıyla  ortaya çıkıyor. Kişinin kendisini çok iyi ifade etmesi gerekiyor. Çok başarılı  bir diş hekimi işiyle çok mahir olmasına rağmen, sosyal yanı zayıf, kendini ifade  edemiyorsa bu hekim çok tercih edilmez” diye konuştu. Diksiyon eğitimine verilen ilginin son yıllarda arttığını ifade eden  Bulut, 2002 yılında diksiyon eğitimi vermeye başladığı zaman 20 kişiyi biraraya  zor getirdiğini belirterek, “Erzurum'da diksiyon eğitimi vermeye başladığım  zaman 'diksiyon' kursuna, 'direksiyon' kursu diyenler bile vardı. Ama bugün,  diksiyon kursuna bin kişi müracaat ediyor.Hepsine cevap veremeyebiliyoruz.”  şeklinde konuştu.

“HER MESLEKTEN İLGİ VAR"

Diksiyon kurslarına özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi  gösterdiğinin altını çizen Bulut, şunları kaydetti: “Diksiyon kurslarına, iletişim fakültesinin yanında tıp fakültesinden de  yoğun talep geliyor. Tabii bunların içerisinde bir sınıflandırma yaparsak,  kadınların erkeklere göre diksiyon kurslarına ilgisi daha fazla. Kurslara bin  kişi müracaat ediyorsa, bunların 800'ü kadın oluyor. Diksiyon kurslarına katılan  kadınlar, erkeklere göre daha iyi konuşuyor. Bunun en önemli sebebi, yıllardır  verdiğimiz derslerden edindiğimiz tecrübeyle söylüyorum. Erkekler daha çok sokak  ağzı konuşuyor. 'Racon' diye tabir edilen bir ağız vardır ya bu konuşma şekli  erkekler arasında daha yaygın. Kadınlar bu tür konuşmalardan kendilerini arındırdıkları için erkeklere  göre daha iyi konuştuklarını iddia edebiliriz. Kursa katılanlardan bugüne kadar yaptığım tahlilde; kadınlar, erkeklere göre daha iyi konuşuyor.  Kurstaki başarıları da erkeklere göre daha yüksek.” Diksiyon kurslarına ev hanımlarından da büyük ilgi olduğunu vurgulayan  Bulut, “Diksiyon kurslarımıza çalışanların yanısıra ev hanımları da yoğun ilgi  gösteriyor. Yaşları 30 ile 40 arasındaki ev hanımları çeşitli iddialarla, güzel  konuşmak için, eşleriyle iddiaya girdikleri için geliyorlar.” diye konuştu.

HEM GÜZEL GÖRÜNMEK HEM DE GÜZEL KONUŞMAK

Yapısal olarak kadınların güzel konuşma konusunda daha hassas olduğunu  belirten Bulut, “Kadınlar, nasıl güzel olmak için daha hassas iseler güzel  konuşmak için de böyle bir hassasiyetleri var. Kadınlar hem daha başarılı oluyor,  hem de erkeklere göre daha güzel konuşuyorlar” dedi. Bulut, “Kursa katılanlar, 'Bizim konuşmamız, 3 ay sonra ne kadar  değişecek? Ya da bizim sesimiz ne kadar değişecek?' diye soruyorlar. Diksiyon  eğitimi ile ses değişmez. Ses doğuştan gelen bir özelliktir. Sesinizin rengi  değişmez, ancak diksiyonla sesinizi cilalarsınız. Ses kulağa hoş gelir. Zaten  diksiyonun amacı da budur. Sesin kulağa hoş gelmesidir” şeklinde konuştu DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al