KADINLAR DAHA ÇOK ETKİLENİYOR

KADINLAR DAHA ÇOK ETKİLENİYOR

Milliyet

Toplumun yüzde 2’sinde Fibromyalji Sendromu var. Bunun yüzde 3.4’ü kadınlarda, yüzde 0.5’i erkeklerde.

 

Hastalığa, kadınlarda erkeklere göre 7 kat daha sık rastlanmaktadır.

Özellikle genç kadınlarda izlenmesinin nedenleri arasında ise hormonal değişimler ve stresle baş etmede zayıflık ön planda düşünülmektedir. Yaygın ağrı şikayetlerinin altı aydan uzun sürmesi biz hekimleri Fibromyalji Sendromu tanısına yakınlaştırır.

EGZERSiZiN FAZLASI ZARAR

Fibromyalji Sendromlu hastalara egzersiz yapmaları önerilir, ancak bu egzersizin dozu çok önemlidir. Egzersizin dozunu kaçıran hastalarda şikayetler artar. Bu nedenle egzersiz programının fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları tarafından düzenlenmesi ve takip edilmesi gerekir. Araştırmalar lokal sıcak tedavilerinin de Fibromyalji Sendromu’nda etkin olduğunu saptamıştır. Özellikle bu hastalıktan yakınan kişilerin soğuktan kötü bir şekilde etkilendikleri de tespit edilmiştir.

Bu hastalar da davranışsal tedavilerin kalıcı iyileşme sağladığı da elde edilen sonuçlar arasındadır. Antidepresan kullanarak semptomları baskılamak yerine psikoterapi, daha zorlu ancak amaca daha iyi hizmet eden bir tedavi şeklidir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al