KADININ YÜZDE 80'İ ŞİKAYETÇİ

KADININ YÜZDE 80'İ ŞİKAYETÇİ

Milliyet

Özellikle ev kadınları kronik baş ağrılarından daha çok şikâyetçi... .Ama bu ağrılar tedavi edilebiliyor.

 


Vücutta meydana gelen her türlü ağrı için özel bir klinik oluşturan Sema Hastanesi, Prof. Dr. Nurettin Lüleci başkanlığında kurduğu Sema Spinal Ağrı Merkezi’yle kronik ağrıları nedeniyle günlük hayatı zorlaşan hastalara derman oluyor.

Prof. Lüleci’nin verdiği bilgiye göre, kendisine gelen hastaların yüzde 80’i kadın. Özellikle ev kadınlarının ağrıdan daha çok şikâyetçi olduğunu belirten Lüleci, ağrının tedavi edilebilir olduğunu açıkladı.

Özel Sema Hastanesi’ne bağlı Sema Spinal Ağrı Merkezi’yle kronik ağrılar çeken hastaların yeni adresi oldu. Lazer, radyo frekansı gibi gelişmiş teknolojileri kullanan Ağrı Merkezi’nin Başkanı Prof. Dr. Lüleci, tüm işlemleri röntgen cihazları eşliğinde yapıyor tedavi yöntemlerini ameliyat değil, ‘girişim’ olarak tanımlıyor. Farklı uzmanlık alanlarından doktorların ortak fikirleri ile geliştirilen tedaviler özellikle migren, kanser ağrıları, bel-boyun fıtıkları, omuz, kalça ve diz kireçlenmeleri, damarsal kökenli ağrılar, nöropatik ağrılar, adale kökenli ağrılarda uygulanıyor.

KADINLAR ÇABUK YIPRANIYOR

Kendisine gelen hastaların yüzde 80’inin kadın olduğunu belirten Lüleci, hasta profili hakkında şu bilgileri paylaştı: “Benim hastalarımın yüzde 80’i kadın. edenlerini pek düşünmemekle beraber erkekler streslerini boşaltmada daha şanslıdırlar. Gün içersinde çok farklı fiziki mekânlarda bulunurlar. Ve fiziki koşullara daha dirençlidirler. Ev hanımları bu deşarj kaynaklarının hangisine sahip?

Ev işleri, yemek gibi günlük aktiviteler zorunludur. Bu arada çocuk doğurma ve sık hormonal değişimler kadınların daha çabuk yıpranmasına neden olmaktadır. Bütün bunlar stres kaynağı olup ağrı algısında bile değişikliklere neden olmaktadır. Bunun dışında yurt dışından ciddi oranda hastamız oluyor.”

STRESTEN UZAK DURUN


Ağrıdan kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyen Lüleci, genelde 1-3 yıl arasında ağrının yaşam kalitesini bozmayacak düzeye çekilebileceğini belirtiyor.

Bazen ağrı kısır döngüsü kırılınca bir daha tekrar etmemesinin bile mümkün olduğunu ifade eden Lüleci, “Eğer doktorunuzun önerilerine uyarsanız ağrı kapınızı hiç çalmayabilir. Bu arada genel prensipler var tabii ki; kilo almayın, çok ayakta kalmayın, vücudunuzu hırpalayacak derecede yorulmayın. Yorucu olmayan egzersizleri yaşamınızın bir parçası haline getirin. En önemlisi de stresten uzak durun” diye konuştu.

AĞRI MERKEZİ’NE İLGİ YOĞUN

Sema Hastanesi’nin dünyada tıp alanındaki güncel gelişmeleri takip eden yönetim ve tıbbi ekiplere sahip olduğunu söyleyen Lüleci, uluslararası akreditasyon kurumlarınca onaylanan geçerli tıbbi uygulamaların yapıldığı kurumda, görülen mevcut açığı kapatmak için bu merkezi açtıklarını dile getirdi.

Ağrının eskiden bir hastalığın habercisi olarak kabul edildiğini, bugün ise başlı başına bir hastalık olarak görüldüğünü belirten Lüleci, özellikle Amerika ve diğer gelişmiş batı ülkelerinde bir ihtisas, uzmanlık kolu olarak kabul edildiğini ifade etti. Kronik ağrı tedavisinin özel bir eğitim gerektirdiğinin altını çizen Lüleci, Sema Hastanesi Spinal Ağrı Merkezi’nin halkın yoğun ilgisiyle karşılandığını aktardı.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al