Kadına taciz yüzde 30 arttı

Bingöl’de 16 yaşındaki kıza tecavüz ettikleri iddia edilen sekiz uzman çavuşun yargılandığı davayı yakından takip eden BDP Kadın Meclisleri tarafından yapılan açıklamada, tecavüzün kadının özgürlük mücadelesini zayıflatan bir savaş silahı olduğu görüşü dile getirildi.

Kadına taciz yüzde 30 arttı

Bingöl’de 16 yaşındaki kıza tecavüz ettikleri iddia edilen sekiz uzman çavuşun yargılandığı davayı yakından takip eden BDP Kadın Meclisleri tarafından yapılan açıklamada, tecavüzün kadının özgürlük mücadelesini zayıflatan bir savaş silahı olduğu görüşü dile getirildi.

tacizkadinBDP Kadın Meclisleri, “Cinsel saldırı suçları son beş yılda yüzde 30 arttı. Son 15 yılda polis, asker, özel tim, korucu ve gardiyanların bu suçlardan yargılandığı 409 davada mahkûmiyet çıkmadı” ifadelerini kullandı. BDP Kadın Meclisi Sözcüsü Pelin Yılmaz, konuya ilişkin Taraf ’a şu açıklamalarda bulundu: HASIRALTI ETME ÇABASI VAR Özellikle çocuk istismarları, kadına yönelik şiddet, fuhuş, taciz ve tecavüzler biz kadınlar açısından hayati bir sorun olmasına rağmen devlet ve devlet kurumları bunları ciddi bir sorun olarak ele almamaktadır. Devlet bunları sorun olarak ele alsaydı, bunları ortadan kaldırmaya veya en azından azaltmaya yönelik politikalar geliştirirdi. Fakat bu suçlar azalmak şöyle dursun, gün geçtikçe katlanarak devam etmektedir. Devletin resmi kurumları bile, bütün hasır etme çabalarına rağmen, bu artışı saklayamamaktadır. Bu yönlü bir politika geliştirilmediği için artması da kaçınılmazdır. Kadın ve çocuklara yönelik cinsel ve fiziksel şiddetin sürekli katlanarak artması; Adalet Bakanlığı, Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü, Uluslararası Af Örgütü verilerine bakıp kolaylıkla görülebilir.

ŞİDDET CEZASIZ KALIYOR

Başta kadın katliamları olmak üzere kadınlara yönelik her türlü cinsel ve fiziksel şiddet neredeyse cezasız kalmaktadır. Zanlılar kadın cinayetlerinde tahrik indiriminden yararlandırılmakta, taciz ve tecavüz davalarında ise, kadının “rızası var” denilerek, kadına yönelik her türlü şiddet meşrulaştırılmaktadır. Bunun hukuk eliyle yapılması, bunların birer suç olmadığı algısını yaratıyor. N.Ç. davası hukukun bu tavrını net bir biçimde özetliyor. 13 yaşındaki bir çocuğun yıllarca cinsel istismara uğramasının cezasız kalması bu meşru görmenin tezahürüdür. Hukuk sisteminin kendisinde 18 yaş üstü cinsel suçlar tecavüz, 18 yaşın altındaki çocuklara yönelik cinsel suçlar ise çocuk istismarı olarak kabul ediliyor. İstismar kavramının rıza veya gönüllülük hâlini içermediğini çok iyi bilen hukuk kurumu, en başta kendisiyle çelişmektedir. DEVLETİN RESMİ GÖREVLİLERİ İŞİN İÇİNDE Özellikle Kürt illerinde, bu durum gerçekten çarpıcı boyutlardadır. Birincisi buralarda yaşanan kadın cinayetleri, cinsel istismar ve tecavüz olaylarının tamamına yakını, devletin resmî görevlileri tarafından gerçekleştirilmektedir. Örneğin yaşanan her toplu tecavüz olayında, mutlaka devletin birkaç askeri ve sivil personeli, olayın faili durumundadır. Ve failler hakkında çoğu zaman herhangi bir işlem yapılmadığı gibi, işleme tabi tutulanlar da en nihayetinde beraat etmektedir. Bu da devletin Kürt illerinde bu tür olayları ne kadar meşru gördüğünü, hatta desteklediğini göstermektedir. Bir diğer nedeni ise, yıllarca Kürtlere yönelik katliam, işkence, sürgün ve her türlü insan hakları ihlali nasıl sıradanlaştı ise, Kürt kadınlarına ve Kürt çocuklarına yönelik cinsel şiddet de o kadar normal ve sıradan görülmektedir. Bu tür olaylar çok ciddi boyutlara ulaşmasına rağmen aile içi münferit olaylar olarak görülüp, gündeme alınmıyor. İSTİSMAR ORANLARI DEHŞET BOYUTTA Türkiye’nin 81 ilinde çocuk istismarı dehşet boyuttadır. Hukuk kurumunun bunlar karşısındaki tutumu 81 ilde de cinsiyetçi, dolayısıyla adaletsizdir. BDP Milletvekili Mülkiye Birtane’nin, Adalet Bakanlığı’na verdiği soru önergesine gelen yanıt aslında tüm bu söylediklerimizi özetliyor. Buna göre; 2002-2008 yılları arasında toplamda 61 bin 469 tecavüz olayı yaşanmıştır. Bu tecavüz olaylarına 99 bin 792 kişi karışmış. Bu da yaşanan tecavüz olaylarının çoğunun toplu tecavüz olayı olduğunu gösteriyor. 2009-2011 yılları arasında ise toplamda 29 bin 980 tecavüz suçu işlenmiştir. 2011 yılında 8 bin 756 tecavüz davası karara bağlanmış ve bunun 2 bin 850’si beraatle sonuçlanmıştır. TARAF
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İntiharı önlemede psikolojik d
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Randevu Al