KADINA ŞİDDET ARAŞTIRILIYOR

KADINA ŞİDDET ARAŞTIRILIYOR

A.A

"Kadınlara Ayrımcılığın Önlenmesi Projesi” ile kadınlar hakları konusunda  farkındalık yaratılacak.

 


Adana'da kurulu İnsani  Değerleri Yüceltme Derneği tarafından hazırlanan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve  Ayrımcılığın Önlenmesi Projesi” ile kadınlar hakları konusunda  bilgilendirilerek, farkındalık yaratılacak.

Dernek üyesi ve proje koordinatörü Sibel Akdemir, son günlerde kadına yönelik şiddet ve suçların kamuoyunca  tartışıldığını belirterek, insani değerlerle hiçbir şekilde bağdaşmayan şiddet  ile mücadeleyi öncelikli bir konu olarak ele aldıklarını söyledi.

Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik  Programları Merkezi (Ulusal Ajans) Hayat Boyu Öğrenme Programı çerçevesinde  Romanya ve Polonya ortaklığıyla bir proje hazırladıklarını ifade eden Akdemir,  projenin kadına yönelik şiddetin ve ayırımcılığın önlenmesi konusunda farkındalık  yaratarak kamuoyu oluşturmayı amaçladığını, bu kapsamda çeşitli eğitim  çalışmaları yapılacağını ifade etti.

Projenin hedef kitlesinin şiddete uğrayan hiçbir ekonomik gücü olmayan  kadınlar olsa da, asıl kitlenin Adana ve çevresindeki tüm kadınlar olduğunu  anlatan Akdemir, şunları kaydetti:

“Şiddetin nedenlerini ve kaynağını araştırmak için bölge genelinde ve  proje paydaşlarının bulundukları ülkelerde aynı anda önce kadın öğretmenlerden ve  bankacılardan başlamak üzere anket çalışması yapılacak.

İkinci adım olarak  çalışmayan hiçbir şekilde ekonomik özgürlüğü olmayan dezavantajlı kadınlara anket  uygulanacak. Anket sonuçlarına göre çıkan istatistik verilere dayanarak proje  paydaşlarıyla birlikte Türkçe ve İngilizce kitapçık hazırlanacak. Proje ile aile  içi şiddetin nedenleri, çözüm önerileri, kadınlara yapılan pozitif ayrımcılık  konularında etkinlikler düzenlenerek bölge ve ülke genelinde halkın bilinçlenmesi  sağlanacak. Ayrıca şiddete maruz kalan kadınların yasal haklarını bilmeleri  konusunda kitapçık hazırlanarak bölge geneline dağıtılacak.”

ANKET ÇALIŞMASI

        
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Biyoistatistik Anabilim Dalı  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Alparslan ise projenin şu anda anket çalışmalarını  yürüttüklerini belirterek, bu çalışmada kadına yönelik ev içi şiddeti  sorguladıklarını söyledi.

Alparslan, ankete ev içi şiddeti en az gördüğü tahmin edilen grubu  sorgulayarak başladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“İlk olarak eğitimli kadınlar üzerinde anket uyguladığımız için elde  edeceğimiz sonuç, ev içi şiddetin toplumdaki en düşük oranı olacak. Çünkü bunlar  eğitimli kadınlar, eşleri de eğitimli, maddi durumları iyi. Ardından hem şiddet  görenin hem de şiddeti yaratan kişinin özelliklerini öğrenmeye çalışacağız. Bu eş  şiddeti ise şiddete başvuran eşin özelliklerini yakalamaya çalışacağız. Sonra da  bu gruplara yönelik eğitimler düzenleyerek proje devam edecek. Ardından  dezavantajlı dediğimiz maddi durumu kötü ve eğitim seviyesi düşük kadınlara  anketler uygulayarak, aynı süreci gerçekleştireceğiz.”

Alparslan, Türkiye'de kadınların yasal haklarını bilmediklerini  vurgulayarak, “Elimizden geldiği kadar geniş kitlelerde şiddet konusunda  farkındalık yaratıp kadınları şiddetten korumak, şiddete maruz kaldıklarında  hangi haklara sahip olduklarını öğretmek istiyoruz” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al