Kadın ve Erkeğin Biyolojik Farkı İnkâr Edilemez

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kadın-erkek arasında herhangi bir üstünlüğün söz konusu olmadığını dile getirerek iki cins arasında psikolojik ve biyolojik farklılıklara dikkat çekti.

Kadın ve Erkeğin Biyolojik Farkı İnkâr Edilemez

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Timaş Yayın Grup tarafından Kadınlar Günü özelinde düzenlenen Instagram canlı yayına konuk oldu. ‘Kadın Psikoloji’ kitabının ele alındığı programda, kadın-erkek arasında herhangi bir üstünlüğün söz konusu olmadığını dile getiren Tarhan, iki cins arasında psikolojik ve biyolojik farklılıklara dikkat çekti.

“Kadın ve erkek, eşit olsalar da psikolojik ve biyolojik farklılıklar barındırıyor”

TRT Diyanet Tv sunucusu Zahide Ülkü Bakiler’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen yayında, “Kadın Psikolojisi” kitabını yazma sebebine değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kitabı, 2001 yılında New York’ta, camide bir kadın imam namaz kıldırırken onun üzerine İkiz Kuleler yıkıldığında ve 2003’de Irak’ta Saddam’a harekât yapılacağında yazdım. O dönemde kadın üzerinden bir plan olduğunu düşündüm. Kadın ve erkek, eşit olsalar da psikolojik ve biyolojik farklılıklar barındırıyor. Ben de bu konuyu savunanlara bilimsel veri vermek istedim ve bunun üzerine Kadın Psikolojisi kitabımı kaleme aldım.'' dedi.

“Dünyada cinsiyetsizlik planı var”

Dünya Sağlık Örgütü’nden edindiği bilgiye değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Şu anda açıkça ‘cinsel kimlik sosyal inşa ile olur, genetik bir zorunluluk yok’ diyorlar. Dünyada cinsiyetsizlik projesi var. Bu da küresel güçlerin dünya nüfusunu durdurmak için düzenlediği bir plan. Şu anda güçlü olanlar dünyaya hâkim olmaya çalışıyorlar. Emperyalizm resmen gönüllü emperyalizme döndü. Yaşananlar bir kadını güçlendirme planı gibi gözüküyor, haklı yönleri tabii ki var. Kadının ikincil olması bizim inanç sistemimizde de yok ama feministler kadın-erkek ilişkisini özgürleştirme yerine tüm olayı kadın-erkek savaşına dönüştürdü.'' diye konuştu.

“Kadın, karşı fikrini söylemeli”

Kimi zaman kadınların kendi kişilik sınırlarını yok saydıklarını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kadınlar kimi zaman sabırlı olmayı ‘içine kapanık olmak’ olarak algılarlar ve ruh sağlıkları bozulur. Erkek de hep almaya alıştığı için bencilleşir. Eşinin duygularını önemsememeye başlar. Başka arayışlara yönelir. Eşinin haklı ve mantıklı isteklerine karşı kendi fikrini söyleyebilmesi, kadının benlik saygısını arttırır” dedi.

“Erkekler, kadın psikolojisini bilmeli”

Erkeklerin bir kısmının kadın psikolojisini bilmediğini ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Erkeklerin, yönetim sistemi olarak karar verirken sonuç odaklı hareket etmeleri yanlış. Böyle durumlarda köke inilmesi gerekiyor. Tıpta vardır bu, teşhis konmadan tedavi pansuman tedavidir. Okullarda anne baba ve eş eğitiminin öğretilmesi lazım. Eğitim sistemi genellikle akademik başarı odaklı ancak bu yanlış, çocuklara iyi insan olma eğitimi de verilmeli” şeklinde konuştu.
 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al