Kadın sığınma evinde sosyalleşiyorlar

Gaziantep'te, çeşitli nedenlerle Kadın Sığınma Evi'ne yerleşen kadınlar, sağlık ve çocuk bakımı konusunda eğitim alıyor, kendileri için kurulan merkezde spor yapıyor.

Kadın sığınma evinde sosyalleşiyorlar

Gaziantep'te, çeşitli nedenlerle Kadın Sığınma Evi'ne yerleşen kadınlar, sağlık ve çocuk bakımı konusunda eğitim alıyor, kendileri için kurulan merkezde spor yapıyor.

kadin_siginmaÇeşitli nedenlerle Gaziantep'teki Kadın Sığınma Evi'ne yerleşen kadınlar, sağlık ve çocuk bakımı konusunda eğitim alıyor, kendileri için kurulan merkezde spor yapıyor. Güvenlik güçlerinin yönlendirmesiyle ya da kendi iradesiyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı sığınma evine başvuran kadınlar, danışma merkezinde sosyal destek aldıktan sonra sığınma evine yönlendiriliyor. Kadın Sığınma Evi'nin şartları hakkında bilgi verilen mağdur, kabul etmesi halinde buraya alınıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Muhtar Akyol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda kadına yönelik şiddetin artmasıyla kadınlara hizmet veren birimlerinin öneminin de artmaya başladığını söyledi. Şiddet gören kadınlar için açtıkları “Alo 444 17 01” hattını arayanlara, önce yol gösterdiklerini, sorunun çözümünde zorlanmaları halinde de sığınma evine davet ettiklerini belirten Akyol, bazı kadınların ise güvenlik güçleri ya da mahalle muhtarları aracılığıyla kendilerine ulaştığını ifade etti. Kadınların sığınma evine alınmadan önce danışma merkezine yönlendirildiğini ve onların sosyal yönden incelendiğini dile getiren Akyol, şöyle devam etti: “Sorunlarını, sıkıntılarını dinliyoruz. Kadın şiddet görüyorsa, sıkıntısını çözmesi için evimize alıyoruz. Burada kalmak istemeyenleri zorlamıyoruz. Kalmak isteyenleri de 12 yaşından küçük çocuklarıyla birlikte misafir ediyoruz. Bazı kadınlara da psikolojik ve hukuki destek veriyoruz. Hukuki anlamda bir ihtiyaç varsa, baroyla protokolümüz var, baroya gönderiyoruz. Belediye olarak şiddete maruz kalan kadınlara destek vermeye devam edeceğiz.”

SOSYALLEŞİYORLAR, İŞ SAHİBİ OLUYORLAR

Akyol, sığınma evinde hayatlarını sürdüren kadınların sorun yaşamaması için evin de telefonlarının da gizlendiğini söyledi. “Oraya kimse ulaşamaz. Yeri de gizli, telefonları da. Evin bilgilerini polis ve biz biliyoruz” diyen Akyol, burada sadece Gazianteplilere hizmet vermediklerini, çevre il ve ilçelerde şiddete maruz kalan kadınlara da yardım ettiklerini vurguladı. Kadın Sığınma Evi'nde, sosyal etkinliklerle zorda kalan kadınlara destek verdiklerini aktaran Akyol, “Burada sağlık ve çocuk bakımıyla ilgili de eğitimler veriyoruz. Sığınma evinde bulunan spor merkezimizde, kadınlarımız spor da yapabiliyor” dedi. Akyol, tüm girişimlere rağmen eşiyle barışmayan ve ayrılmaya karar veren kadınlara, ayakları üzerinde durabilmeleri için iş bulduklarını, bu konuda İŞKUR'la protokolleri olduğunu ifade ederek, “Bazı mağdurlara da sosyal çevremizi kullanarak iş buluyoruz” diye konuştu. Eşiyle ve ailesiyle görüşmek isteyen kadınları, Kadın Sığınma Evi'nin dışında bir yerde buluşturduklarını, her iki tarafa da yardım ettiklerini kaydeden Akyol, çoğu ailenin barışmasına ön ayak olduklarını belirtti. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Hayattan keyif almanın ve sahip olduklarımıza minnettar olmanın 14 yolu.
  • Randevu Al