KADIN LİBİDOSUNUN BEYİNDEKİ YERİ SAPTANDI

KADIN LİBİDOSUNUN BEYİNDEKİ YERİ SAPTANDI

KADIN LİBİDOSUNUN BEYİNDEKİ YERİ SAPTANDIKadındaki cinsel arzudan sorumlu olduğu sanılan beyin bölgesi, farelerle yapılan araştırmalar sonucunda saptandı. Tsukuba Üniversitesi’nden Sonoko Ogawa’nın ekibi, uyarım için önemli olan östrojen hormonunun, sadece hipotalamusun ventromedial çekirdeğinde salgılandığını söylüyor Proceedings of the National Academy of Sciences (www.pnas.org) dergisinde.

Sonuç, östrojen reseptörü alfanın üretimini bloke etmek için yaratılan genetik malzemenin küçük parçaları ve RNA’lar sayesinde elde edilmiş. Burada söz konusu olan, östrojene, ventromedial çekirdeğin hücrelerine ve bedenin diğer bölgelerine yapışan molekül. Ekip, RNA’ları özellikle de ventromedial çekirdeğe taşımak için kullandığı zararsız bir virüsle, bedenin bu bölgesinde bloke edilmesini sağlamış.

Bu şekilde ortaya çıkan etki gerçekten de dramatikti diyor bilim adamları. Dişi fareler çiftleşmekten kaçarak, erkek farelere ısırmaya ve tekmelemeye başlamışlar. Ogawa, hayvanlardaki normal çiftleşme davranışını önlemek için bu bölgenin bloke edilmesi yeterli diyor.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.tr/


Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Randevu Al