Kadın çalışana yaklaşımda sınıfta kaldık

Kadın çalışana yaklaşımda sınıfta kaldık. Neden mi? İşte cevabı.

Kadın çalışana yaklaşımda sınıfta kaldık
Paylaş:

İngiliz haber ajansı Thompson Reuters Vakfı ile Amerikan hayır kuruluşu Rockefeller Vakfı tarafından kamuoyu araştırma şirketi Ipsos MORI’ye yaptırılan son araştırma, çalışan kadınların ‘en çok rahatsız edildiği ülkeler’ konusunda çarpıcı bilgiler ortaya koydu.

Araştırmada, hepsi çalışma hayatında olan kadın çalışanlardan, rahatsız edici davranışa maruz kalmanın, iş hayatlarında önlerine en fazla çıkan iki veya üç güçlük arasında olup olmadığı soruldu. Katılımcı çalışan kadınlardan ayrıca, çalışma ortamında iş arkadaşları tarafından rahatsız edilip edilmedikleri, böyle olduysa yetkililere haber verip vermedikleri konularında açıklama istendi.

BİZDEN SONRA MEKSİKA

G-20 ülkelerinden Türkiye’de rahatsız edici davranışları, iş hayatında karşılaştıkları en ciddi güçlükler arasında 2 veya 3 sorundan biri olarak belirten çalışan kadınların oranı yüzde 56 oldu. Bu alanda Türkiye G-20 ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı. İş arkadaşları tarafından rahatsız edilmede kadın çalışanlar arasında Türkiye’de oran yüzde 35, bu durumu yetkililere haber verme de yüzde 21 oldu. En ciddi zorluklar arasında rahatsız edici davranışı sayanlarda ikinci sırada yüzde 47 ile Meksika, üçüncü sırada yüzde 44 ile Arjantin yer aldı. Hindistan’da kadınların bunu yetkililere bildirme oranı yüzde 53 gibi yüksek oranda çıktı.

G. KORE KADINA CENNET

İşyerinde kadınların rahatsız edici davranışla en az karşılaştığı ülkeler Güney Kore, Rusya ve Almanya olarak sıralandı. Geçtiğimiz yaz gerçekleştirilen araştırmada G-20 ülkelerinden 9501 çalışan kadının görüşlerine başvuruldu. Bu kadınların yüzde 29’u iş ortamında ciddi derecede rahatsız edildiklerini, yüzde 61’i bu konuda hemen hiç yetkililere haber vermediklerini açıkladı.

DHABu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: