KADIN BEYNİNDE NELER OLUYOR?

KADIN BEYNİNDE NELER OLUYOR?

Milliyet

Bilim adamları, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) cihazı kullanarak orgazm sırasında kadınların beyinlerinin nasıl çalıştığını araştırdılar.

 


Araştırma sonucunda kadınların sinir sistemlerinin acı hissetmelerini engelleyecek şekilde uyuştuğu ve böylece sadece zevk aldıkları görüldü. Deney sırasında çoğu kadının 5 dakikadan az bir süre içinde orgazma ulaştığını gözlemleyen doktorlar, bu sırada kadınların beyinlerinin hangi kısmının aktif hale geldiğini de araştırdılar.

Araştırmaya göre, orgazma ulaşmadan 2 dakika önce, kadınların beyinlerinin yemek yendiğinde harekete geçen ödül merkezi aktif hale geliyor. Daha sonra zirve noktasına ulaşıldığı anda ise beynin 5 duyudan mesajları aldığı bölümü ve bunları vücudun diğer bölgelerine ilettiği bölümü harekete geçiyor.

Son olarak da beynin ısı, açlık, susuzluk ve yorgunluğu düzenlediği bölümü çalışıyor, eşzamanlı olarak zevkten sorumlu olan bölümü aktif hale geliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al