Kaçınmanız gereken aşk hataları

Her gün yaptığınız hareketlerle belki de farkında olmadan ilişkinizin sonunu hazırlıyorsunuz... İşte kaçınmanız gereken aşk hataları.

Kaçınmanız gereken aşk hataları

Oysa ki nelerin yanlış olduğunu bilirseniz, hatalardan kaçabilirsiniz! Hayatınızla ilgili detayları açıklamak Eski ilişkileriniz veya anneniz ile ilgili detayları kesinlikle hemen paylaşmamalısınız. Neden yapıyoruz: Ne yazık ki kadınlar, duygusal yakınlık kurmak İstedikleri bir erkek karşılarına çıkar çıkmaz hayatlarını tüm detaylarıyla açıklamayı tercih ediyorlar.

Kadınlar "Eğer hakkımdaki her şeyi bilirse ve benimle ilgilenmeye devam ederce, bu doğru kişiyi bulduğumu gösterir" gibi düşünüyorlar. Ancak böyle bir yakınlığın, zaman içinde taraflar arasında belli bir güven ortamı oluştuktan sonra gerçekleşmesi çok daha sağlıklı. Birçok erkek için bu bilgi yüklemesi, böylesi bir duygusal yoğunluğa hazır olmadığı veya kendisinden de benzer açıklamalar beklendiğini düşüncesiyle onu alarma geçiriyor. Neden yapmamalıyız: Özel bilgilerinizi bu şekilde açıklamanız, karşınızdaki kişinin kendiyle ilgili sırlarını açıklamanın tehlikeli olacağını düşünmesine sebep olabilir. Sırlarınızı paylaşmadan önce karşılıklı güvenin oluşmasını beklemeniz daha doğru olacaktır. Nasıl engelleyebiliriz: Konuşmadan önce düşünürseniz, ağzınızdan çıkacak kelimeleri kontrol edebilirsiniz. Geçmişiniz ile ilgili bir konuyu gündeme getirmeden önce, bunu duyacak birinin ne hissedeceğini düşünmenizi öneriyor psikologlar. Eğer bırakacağınız etki kulağınıza hoş geliyorsa, o zaman durmayın söyleyin, ama değilse o zaman susmayı tercih edin. Her gün yaptığınız hareketlerle belki de farkında olmadan ilişkinizin sonunu hazırlıyorsunuz... Oysa ki nelerin yanlış olduğunu bilirseniz, hatalardan kaçabilirsiniz!

HAYATINIZLA İLGİLİ DETAYLARI AÇIKLAMAK 

Eski ilişkileriniz veya anneniz ile ilgili detayları kesinlikle hemen paylaşmamalısınız.

NEDEN YAPIYORUZ

Ne yazık ki kadınlar, duygusal yakınlık kurmak İstedikleri bir erkek karşılarına çıkar çıkmaz hayatlarını tüm detaylarıyla açıklamayı tercih ediyorlar. Kadınlar "Eğer hakkımdaki her şeyi bilirse ve benimle ilgilenmeye devam ederce, bu doğru kişiyi bulduğumu gösterir" gibi düşünüyorlar. Ancak böyle bir yakınlığın, zaman içinde taraflar arasında belli bir güven ortamı oluştuktan sonra gerçekleşmesi çok daha sağlıklı. Birçok erkek için bu bilgi yüklemesi, böylesi bir duygusal yoğunluğa hazır olmadığı veya kendisinden de benzer açıklamalar beklendiğini düşüncesiyle onu alarma geçiriyor.

NEDEN YAPMAMALIYIZ

Özel bilgilerinizi bu şekilde açıklamanız, karşınızdaki kişinin kendiyle ilgili sırlarını açıklamanın tehlikeli olacağını düşünmesine sebep olabilir. Sırlarınızı paylaşmadan önce karşılıklı güvenin oluşmasını beklemeniz daha doğru olacaktır. Nasıl engelleyebiliriz: Konuşmadan önce düşünürseniz, ağzınızdan çıkacak kelimeleri kontrol edebilirsiniz. Geçmişiniz ile ilgili bir konuyu gündeme getirmeden önce, bunu duyacak birinin ne hissedeceğini düşünmenizi öneriyor psikologlar. Eğer bırakacağınız etki kulağınıza hoş geliyorsa, o zaman durmayın söyleyin, ama değilse o zaman susmayı tercih edin.

KOMUTAN ROLÜNE BÜRÜNMEK 

Tanıdık geldi mi? Geçmişte hepimiz bir dönem nereye gidileceğini, kimlerle görüşüleceğini, hangi filmin seyredileceğini söyleyen bu role bürünmedik mi?

NEDEN YAPIYORUZ

Uzmanlar, birçok kadının kendilerini korumak amacıyla kontrolü ellerinde tutmayı istediklerini söylüyor. 28 yaşındaki mimar Zeynep, bu konuda tecrübesini paylaşıyor: "Erkek arkadaşımla ayrıldığımızda, hareketlerimin çok anaç olduğunu söyledi. Kalbimdeki acıyı dindirmek çok uzun vaktimi aldı ama sonunda bu şekilde davranmamın asıl nedeninin kırılmaktan korkmam olduğunu anladım. Her zaman kontrol bendeydi ve ilk başlarda karar almak zorunda olmamanın onun hoşuna gittiğini düşünmüştüm. Ama şimdi görüyorum ki, aslında kendisini güçsüz hissetmesine neden olmuşum.'"

NEDEN YAPMAMALIYIZ

Tarihte gördüğümüz örnekler bize tüm diktatörlerin sonlarının pek de parlak olmadığını gösteriyor, çünkü etraflarındaki kişiler kendilerine sürekli ne yapmaları gerektiğinin söylenmesinden bıkıyorlar, ilişkilerde de aynı durum söz konusu; insanlar sürekli kendilerine ne yapmaları gerektiğinin söylenmesinden sıkılıyorlar. Hiç kimse bir ilişkide kendini güçsüz taraf olarak görmek istemez, çünkü ilişkilerin aslında her iki taraf için de eşitlik sağlaması gerekir.

NASIL ENGELLEYEBİLİRİZ

insanlara güvenmek her zaman çok da kolay değildir, ancak bazı durumlarda bunu yapmaya mecbur olursunuz. Baskı yapmayın, sevgilinizi kendi kararınıza uymaya zorlamaktansa ikinizi de ilgilendiren konularda birlikte karar almaya çalışın. Erkek arkadaşınız, karar vermesi için sunacağınız bu fırsattan mutluluk duyacaktır.

İLİŞKİYE CİNSELLİKLE YÖN VERMEK 

Bu da, çok iyi bilinen, ancak zaman içinde geri tepen numaralardan biridir. Eski çağlardan beri kadınlar cazibelerini kullanarak erkekleri elde etmiş, sırlarını ele geçirmiştir.

NEDEN YAPIYORUZ

Anlık zevklere odaklı bir dünyada, birçok kadının ve erkeğin mutluluğa ve başarıya giden yolun cinsellikten geçtiğini düşünmesi normal. Başka açıdan bakıldığında da fiziksel olarak kadınlar, erkekler kadar güçlü olmasalar da, cinsellik söz konusu olduğunda daha kuvvetli konuma geçiyorlar ve istediklerini elde etmek için zaman zaman cinsel çekiciliklerini kullanıyorlar.

NEDEN YAPMAMALIYIZ

Karşıdaki kişiyi cinsel cazibe ile kontrol etmenin etik boyutu yıllarca konuşulabilecek bir konu. Öte yandan bir gerçeği unutmamanız gerekir: Bir erkeğin kendini manipüle eden bir kadına saygı duyması oldukça zordur.

NASIL ENGELLEYEBİLİRİZ

Erkek arkadaşınızla yatağa giderken nedenlerinizi gözden geçirin. Gerçekten onu istediğiniz için mi yoksa farklı bir beklentiniz olduğu için mi bunu yapıyorsunuz? Eğer verdiğiniz cevaplar alarm zillerini çaldırıyorsa, muhtemelen bunu yapmamanız gerekiyordur. Bir adım geri çekilip gerçekten ne istediğinizi ona nasıl aktarmanız gerektiğini düşünün.

HER ŞEYİ BİR TRAJEDİYE ÇEVİRMEK 

İlişkide bir süre sonra kadın "Artık beni sevmiyorsun, yaptığım fedakarlıkları görmüyorsun" diye söylenmeye baslar, sevgilisini terk etmekle tehdit eder, erkek değişeceğine söz verir, ona ne kadar çok değer verdiğini söyler, sonunda öpüşür ve barışırlar. Peki, bilin bakalım aslında durum nedir? Aslında, erkek kendini hala karşısındakine adamamıştır, sadece tıpkı mızmızlanan bir çocuğa davranır gibi, onu sakinleştirecek şeyleri söylemiştir.

NEDEN YAPIYORUZ

Acaba böyle davranmamızın nedeni biraz olsun ilgi çekme isteğinden kaynaklanıyor olabilir mi? Kadınlar, kendilerini kurban gibi göstermenin erkeğin korumacı içgüdüsünü tetikleyeceğini ümit ediyorlar. Ama bu pek işe yaramıyor çünkü karşıdaki kişi bu duygu fırtınasına 'Dur!' diyebilmek ve durumu geçiştirebilmek için ne gerekirse yapıyor.

NEDEN YAPMAMALIYIZ

Aslında karşılıklı yapılan şey birbirine yalan söylemektir ve bu durum her iki tarafın da duygusal anlamda tükenmesine sebep olacaktır. Yüksek seviyede yaşanan duygusal krizlerin sonucunda bir süre sonra erkek bu durumdan yorularak ilişkiyi sonlandırıyor. Bu durumda kadın ya o güne kadar savurduğu tehditleri yerine getirecektir ya da sonunda söz konusu tehditlerin boş laflardan ibaret olduğu ortaya çıkacak ve güvenilirliğini yitirecektir. Bu senaryoda en çok zarar gören ilişkinin kendisidir.

NASIL ENGELLEYEBİLİRİZ

Hem kendinize hem de partnerinize karşı dürüst olmalısınız. Aslında söylemek istediğiniz şey "Kendimi güvende hissetmiyorum" iken bunun yerine "Beni sevmiyorsun" demeyin, ilişkinizden ve erkek arkadaşınızdan ne istediğinizi bilin ve bunu doğru şekilde dile getirebilmek için kendinizi geliştirin.

HEMEN HAYATININ İÇİNE ALMAK 

Burada duygusal olarak birini hayatınızın içine almaktan daha çok, ilişkinin çok başlarındayken ev anahtarlarını, kredi kartlarım, elektronik posta şifrelerini paylaşmaktan bahsediyoruz.

NEDEN YAPIYORUZ

Bazen kadınlar, hayatlarına giren erkeğe duydukları güveni gösterebilmek için, hayatlarındaki en özel noktalara bile giriş hakkını tanıyabiliyorlar. Böylece sevgililerinin kendilerine güvenmesini ve kendilerine bağlanmasını bekliyorlar.

NEDEN YAPMAMALIYIZ

Bu tür davranışlar sizi bir kurban konumuna sokabilir, işlerin umduğunuz gibi gelişmemesi halinde, hayatınızdaki her gizli noktaya hatta evinize bile ulaşabilen biri ile baş başa kalabilirsiniz. Güven, sadece bir hareketle elde edilemez, zaman içinde kazanılır.

NASIL ENGELLEYEBİLİRİZ

Sevgilisini hayatının içine çok çabuk alan kişilere, kendilerine bir zaman tablosu düzenlemelerini öneriyoruz. Sevgilinize ev anahtarınızı ilişkinizin üç ayı ya da size göre uygun bir süre neyse, o kadar zaman dolduktan sonra vereceğiniz konusunda karar alın ve uygulayın. Kim bilebilir ki; belki üç ayın sonunda bu kişiyi evinizde görmek bile istemediğinizi düşünüyor olabilirsiniz.

HEMEN PLANLAR YAPMAK 

Rüyalarındaki evi, çocuklarının adlarını, bir sonraki haftanın planlarını yapmaya başlayan kadınlar genelde, bu planlara o kadar odaklanırlar ki bu yüzden ilişkilerinin o andaki keyfini ve mutluluğunu yasayamazlar.

NEDEN YAPIYORUZ

Kadınlar eğer programlamazlarsa istedikleri gibi bir hayata sahip olamayacakları düşüncesi ile her şeyi önceden planlamak isterler. Ancak unutmayın ki tatiliniz evinizin dekorasyonu gibi yakın zamanda gerçekleştireceğiniz şeyleri planlamanız gerekir, başkalarının duygularını planlamanız mümkün değildir.

NEDEN YAPMAMALIYIZ

Çünkü hayat çok kısa! Gelecekle ilgili plan yapmak önemlidir ama ilişkinizin bugünkü durumunun da keyfini yaşayabilmeniz gerekir. 21 yaşındaki Ebru, "Her hafta sonu erkek arkadaşımla ne yapacağımızı planlardım ve herhangi bir sebeple bunlar bozulursa büyük hayal kırıklığı yaşardım" diyor. Ve sonunda bir gün, erkek arkadaşı Ebru'ya, eğer bu durumu değiştirmezse birlikte bir geleceklerinin olamayacağını söyleyivermiş.

NASIL ENGELLEYEBİLİRİZ

Ebru ve erkek arkadaşı, planlı halta sonu programlarının sayısını azaltarak ilişkilerini kurtarabilmişler. "Ayda sadece bir hafta sonu için plan yapmam ve bunun haricindeki günleri doğal akışında yasamamız konusunda hemfikir olduk. Sonunda huzurlu yaşamayı ve de erkek arkadaşımla birlikle zaman geçirmekten keyif almayı öğrendim" diyor Ebru.

İHTİYACINIZ OLDUĞUNDA DESTEK ALMAMAK 

Günümüzde pek çok kadın sözlü, duygusal, fiziksel, cinsel ve maddi anlamda tacize uğruyor. Bir kısmı bunu ilişkinin bir parçası gibi görüyor. Bu kişiler, yardım istemedikleri için zaman içerisinde daha fazla suiistimal ediliyorlar.

NEDEN YAPIYORUZ

Uzmanlara göre, ilişkide tacize uğrayan kadın, yaşadıklarının başarısızlık olarak değerlendirilmesinden korkarak yardım arayışına girmiyor ve bu özgüven eksikliğini kullanan partner, durumu kontrol altına alıyor. Ayrıca gördükleri muamelenin daha da kötüleşmesinden çekinen bazı kadınlar da sessiz kalmayı tercih edebiliyor.

NEDEN YAPMAMALIYIZ

Böyle bir ilişki içerisinde kalmanın hayati tehlikeleri var. Eşine tacizde bulunan erkekler nadiren sözlü tacizle sınırlı kalıyorlar, genelde taciz çok çabuk fiziksel boyuta taşınabiliyor.

NASIL ENGELLEYEBİLİRİZ

Tacizden mağdur olmak kadının suçu değildir. Eğer aksini düşünürseniz, çaresiz hissedebilirsiniz. Unutmayın etrafınızda sizi seven ve yardım, edebilecek aileniz, arkadaşlarınız var, buna ek olarak kadınlara destek olmak için kurulmuş birçok sivil toplum örgütü mevcut.

ONUN KURTARICISI OLMAYI İSTEMEK 

Kadınlar birlikte oldukları insanın sorunlarını - ki bu ister günde iki paket sigara içmek olsun, ister kumar olsun - sona erdirecek tek insan olmayı istemeye eğilimlidirler.

NEDEN YAPIYORUZ

Kadınlar, pek çok zaman sevgililerini düzelterek, kendilerini eşsiz kılacaklarını düşünürler. "Ben onun hayatını yoluna koymasını sağladım, artık beni sonsuza dek sevecek" diye bir bekleyişe girerler.

NEDEN YAPMAMALIYIZ

Birçok kadının erkek arkadaşları ile ilgili konuları düzeltmek için verdikleri çaba, aslında, onlara göre doğru gitmeyen bir ilişkiyi sürdürebilme çabasıdır. 25 yaşındaki Elif, "Eski erkek arkadaşımla birlikteyken, kusurlarının düzeltilebilir olduğunu düşünüyordum. Aslında içten içe onun bana uygun olmadığı düşüncesinden kaçıyordum" diye anlatıyor.

NASIL ENGELLEYEBİLİRİZ

Sevgilinizin bir sorununa çare bulmaya çalışmanın yararı yok, ama buna direniyorsa ya onu olduğu gibi kabul etmelisiniz ya da kendinize yeni bir yol çizmelisiniz. Eğer gerçekten yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız onun bir terapiste başvurmasını sağlamak, yapabileceğiniz en büyük iyilik olacaktır. MAHMURE

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ailede adalet kavramına ilişkin değerlendirmede bulundu.
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Evleneli 8 ay oldu eşimi çok seviyorum ama bizi bize bırakmıyorlar eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsızlık hissediyorum neden gelmediniz, kaldını
  • 13 yılık evliyim bayanım eşim çalışmıyor. Ben memurum eşimi sevmiyorum ama dışarıda özlüyorum evde sinir oluyorum 1 oğlum var bosanamam gözüm hep dışa
  • 17 sene evlilikten sonra boşandım. Kocam başka bir kadınla evlendi 4 sene oldu. Şimdi boşanıyorlar 2 çocuğum var yine bana dönmek istiyor. 2. bir şans
  • Randevu Al