Kabızlığa karşı etkili kürler

Bağırsak faaliyetlerini artıran bu kürler sayesinde kabızlık sorununa dur diyebilirsiniz. İşte birbirinden etkili 7 kür...

Kabızlığa karşı etkili kürler

Sindirim sistemi sorunlarından biri olan kabızlık dışkının uzun süre bağırsaklarda beklemesi durumuna deniyor. Beslenme ile doğrudan alakalı olan kabızlık özellikle dengesiz beslenme gibi durumlarda ortaya çıkabiliyor. Hareketsizlik, yetersiz sıvı tüketimi ve stres de kabızlığa neden olan etkenler arasında gösteriliyor.

Kabızlık belirtilerini ortadan kaldırmak için bol sebze ve meyve tüketmek, bol su içmek, kepekli ve lifli besinler yemek ve zeytinyağı tüketmek öne çıkan önlemlerden bazıları olarak sayılabilir. Kabızlığa çare olabilecek bazı etkili kürler de bulunuyor. Bağırsak faaliyetlerini artıran bu kürler sayesinde kişi daha rahat bir dışkılama gerçekleştirebiliyor.

1. Kabızlığa hızlı müdahale etmek için 1 ya da 2 yemek kaşığı hint yağı tüketebilirsiniz. Böylece bağırsaklarınız daha kolay çalışır ve kabızlık sorunu ortadan kalkabilir.

2. Yemek yemeden önce 150 ml yoğurt suyu içmek bağırsakları yumuşatarak kabızlık sorununu giderir. Yoğurdun içerisinde yer alan bağırsak dostu flora sayesinde bağırsaklar dışkılama işlemini daha kolay yapar hale gelir.

3. Kuru kayısı ve kuru eriği akşamdan br bardak suya koyun ve bir gece bekletin. Sabah aç karnına bu suyu için ve kuru meyveleri yiyin. Bağırsakları aktive eden kuru kayısı ve kuru erik dışkılama problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

4. Sabahları aç karnına yarım kase yoğurdun içerisine keten tohumu ilave ederek yoğurdu karıştırın ve daha sonra karışımı yiyin. Bağırsaklarınızın rahatladığını göreceksiniz.

5. Pırasa kabızlık için birebirdir. Pirinçsiz ve bol zeytinyağı ilave ederek pişirdiğiniz pırasayı haftanın üç günü yiyebilir ve kabızlık sorununun önüne geçebilirsiniz.

6. Beş bardak suyun içerisine iki poşet yeşil çay, bir tutam maydanoz, bir tutam kiraz sapı, iki kayısı ve yarım limon ilave ederek karışımı kaynatın. Bu bitkisel çayı her gün en az üç kere içerek kabızlık sorununa son verebilirsiniz.

7. İncir bağırsakların rahat çalışmasını sağlayan meyvelerden biri. Bir bardak suya üç adet kuru incir ilave edin ve suyu sabaha kadar bekletin. Sabah aç karnına suyun içindeki incirleri yiyerek üzerine beklettiğiniz suyu için. Böylece bağırsak sorunlarınızı en aza indirebilirsiniz. 

HÜRRİYET

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al