Jinekolojide kadın in erkek out

Uzmanlar, Türkiye’de muhafazakâr eğilime bağlı olarak kadın jinekologların arttığını, bazı özel hastanelerin gazetelere ‘Bayan kadın doğumcu aranıyor’ ilanı verdiklerini, hatta erkek jinekologlarla görüşmeyi bile kabul etmediklerini söyledi

Jinekolojide kadın in erkek out

Uzmanlar, Türkiye’de muhafazakâr eğilime bağlı olarak kadın jinekologların arttığını, bazı özel hastanelerin gazetelere ‘Bayan kadın doğumcu aranıyor’ ilanı verdiklerini, hatta erkek jinekologlarla görüşmeyi bile kabul etmediklerini söyledi.

kadin_jinekologTürk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, Türkiye’de muhafazakar eğilime bağlı olarak kadın jinekologların arttığını belirterek, eskiden 10 kadın doğum uzmanından 8-9’u erkek iken şu an 6-7’sinin kadın olduğunu açıkladı. TJOD İstanbul Şube Başkanı Faruk Bayru ise, bazı özel hastanelerin gazetelere doğrudan “Bayan kadın doğumcu aranıyor” şeklinde ilan verdiklerini ya da başvuran erkek jinekologlarla görüşmeyi bile kabul etmediklerini savundu.

20 YILDA ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ

Bayru, bunun hem muhafazakarlıkla, hem de hastanın hekim seçme hakkıyla bağlantılı olabileceğini belirterek, “Bazı özel hastanelerde hiç erkek kadın doğum uzmanı çalışmıyor. Son yıllarda bu durum arttı. Jinekoloji ihtisasını seçenler arasında da erkekler azalıyor. Eskiden daha fazla uzman yetişiyordu. Bunun sebebi erkek jinekologların kolay iş bulamamaları. Derneğimize de zaman zaman meslektaşlarımızdan ayrımcılığa uğradıkları ve kolay iş bulamadıklarına yönelik şikayetler geliyor” dedi. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Dr. Osman Öztürk de, “Bazı hastanelerin hastaların kadın uzmanları tercih ettiği yönünde iddiaları var. Hastaların her zaman hekimini tercih etme hakkı vardır. Ancak bunun bir istihdam biçimine dönüşmesi ayrımcılıktır. Ben 29 yıllık hekimlik tecrübemde köylerde sağlık ocaklarında da çalıştım ve kadınların özellikle erkek doktor seçmemek gibi genel bir eğilimi olduğunu görmedim. Ancak bu özellikle dindar çevreler tarafından güçlü bir eğilim gibi yansıtılıyor. Özellikle son 20 yılda önceki yıllara göre bu türe tercihlerin arttığını gözlemliyoruz” dedi.

‘HASTA ÖYLE İSTİYOR’

Kadın doğum uzmanı olarak kadın doktorları tercih eden bazı hastanelerin başhekimleri hastaların kadın doktorları tercih ettiğini söyledi. Özel Saygı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Mustafa Aydoğdu, hastanenin bulunduğu Sultanbeyli’de genellikle Anadolu’dan gelen vatandaşların çoğunlukta olduğunu ve kadın doktorları tercih ettiklerini belirterek, kadın jinekolog hekim sayısının daha fazla olduğunu, başvuranlar doktorların da genellikle kadınlar olduğunu ifade etti. Maltepe Ersoy Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Cevdet Ersoy ise “Hastalar genelde kadın jinekologları tercih ediyorlar. Sultanbeyli’deki şubemizde bir erkek nöbetçi jinekoloğumuz vardı. Ancak hasta sayımız bir hayli azaldı. Dolayısıyla önceliği kadınlara veriyoruz. Gazeteye cinsiyet belirtmeden ilan verdiğimiz halde erkekler çok fazla başvurmuyor zaten” dedi. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al