Jet Lag’e çare bulundu!

Bilim insanları Jet Lag’e bir çare bulmayı sonunda başardıklarını açıkladı.

Jet Lag’e çare bulundu!

ABD’deki Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, yaptıkları deneylerde uyuyan bir kişinin gözlerine belli zaman aralıkları ile parlak ışıklar tutmanın, vücut saatinin yeniden başlamasını sağladığını gördüklerini söyledi.

Araştırma kapsamında 19-36 yaş arası 39 deneğin iki hafta boyunca sabit bir saatte uykuya dalıp, yine sabit bir saatte uyanmaları sağlandı. İki haftalık bu sürecin ardından uyudukları sırada deneklerin gözlerine her on saniyede bir 2 milisaniye boyunca parlak bir ışık tutan bilim insanları, tüm deneklerin uykuya dalma ihtiyacı duydukları saatin bu işlem ertesinde iki saat ileri alınabildiğini gözlemledi.

FLAŞ TERAPİSİ

Uzmanlar “flaş terapisi” olarak tanımladıkları bu tedavi sayesinde farklı zaman dilimindeki bir ülkeye seyahat eden kişilerin en kısa zamanda içinde bulundukları yeni zaman dilimine uyum sağlayarak jet Lag’in etkilerinden kurtulabileceğini belirtti.

"Kısa zamanda uzun mesafeler kat eden insanlarda farklı zaman dilimlerine ulaşılmasına bağlı olarak biyolojik ritmin bozulması" diye bilinen Jet Lag sendromu, konsantrasyon bozuklukları, genel kırgınlık ve yorgunluk hissi ve sindirim sisteminde düzensizlikler gibi rahatsız edici sonuçlar doğurabiliyor.

AFP

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Randevu Al