Deprem Travma Psikolojisi

Jet Lag’e çare bulundu!

Bilim insanları Jet Lag’e bir çare bulmayı sonunda başardıklarını açıkladı.

Jet Lag’e çare bulundu!

ABD’deki Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, yaptıkları deneylerde uyuyan bir kişinin gözlerine belli zaman aralıkları ile parlak ışıklar tutmanın, vücut saatinin yeniden başlamasını sağladığını gördüklerini söyledi.

Araştırma kapsamında 19-36 yaş arası 39 deneğin iki hafta boyunca sabit bir saatte uykuya dalıp, yine sabit bir saatte uyanmaları sağlandı. İki haftalık bu sürecin ardından uyudukları sırada deneklerin gözlerine her on saniyede bir 2 milisaniye boyunca parlak bir ışık tutan bilim insanları, tüm deneklerin uykuya dalma ihtiyacı duydukları saatin bu işlem ertesinde iki saat ileri alınabildiğini gözlemledi.

FLAŞ TERAPİSİ

Uzmanlar “flaş terapisi” olarak tanımladıkları bu tedavi sayesinde farklı zaman dilimindeki bir ülkeye seyahat eden kişilerin en kısa zamanda içinde bulundukları yeni zaman dilimine uyum sağlayarak jet Lag’in etkilerinden kurtulabileceğini belirtti.

"Kısa zamanda uzun mesafeler kat eden insanlarda farklı zaman dilimlerine ulaşılmasına bağlı olarak biyolojik ritmin bozulması" diye bilinen Jet Lag sendromu, konsantrasyon bozuklukları, genel kırgınlık ve yorgunluk hissi ve sindirim sisteminde düzensizlikler gibi rahatsız edici sonuçlar doğurabiliyor.

AFP

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al