JESTLERLE KOLAY ANLATIYORUZ!

JESTLERLE KOLAY ANLATIYORUZ!

PSİKOHAYAT DERGİSİ - Scientific American Mind

Jestlerimiz olmasaydı konuşmak için daha çok düşünmemiz gerekecekti! Nasıl mı? Profesör Michael Kaschak anlatıyor.


El kol hareketleri eşliğinde konuşmak daha mı kolay? Uzmanlar konuşmayla jestler arasında nörolojik temelli bir bağlantı olduğu görüşünde.
Florida State Üniversitesi'nden profesör Michael Kaschak'ın bu konudaki açıklaması söyle:

"Öfke nöbetine tutulmuş bir kişi duygu ve düşüncelerini söze dökmede güçlük çekebilir. Oysa kişinin sıkıca kenetlenmiş yumrukları ifşa etmek istediği mesajı doğrudan algılayacaktır."

Konuşma sırasında el kol hareketlerine yer veren kişilere sıkça rastlanır.  Esasen bu hareketler aktarımı güç olabilecek bilgilerin rahatça dile getirilmesine yarar. Jest yapmadan konuşmak daha az sezgiseldir ve daha fazla düşünce gerektirir.
El kol hareketleri yapılmadan iletilen bir bilginin,  daha karmaşık bir dizi kelimeye dönüşmesi gerekir.  Söz gelimi masada duran anahtarları işaret ederek "anahtarlar orada" demek yerine, "anahtarlar hemen arkanda, tezgahın üzerinde, kitabın yanında duruyor" şeklinde bir ifade kullanmak çok daha yorucu olmaktadır.

2007'de, Cornell Üniversitesinden psiko-biyolog Jeremy Skipper fMRG tekniğini kullanarak, jestlerin eşlik ettiği bir konuşmayı anlama sürecinde Broca beyin bölgesinin (konuşma üretimi ve lisan ve jestlerin idraki ile ilişkilendirilen korteks bölgesi) başka beyin bölgeleriyle daha az "iletişim kurduğunu" saptadı.

Jestler mevcut olduğunda, Broca bölgesi konuşma içeriğini daha rahat işlemden geçiriyor. Dolayısıyla ifade edilmekte olan şeyi anlamlandırmak için başka beyin bölgelerine başvurması pek fazla gerekmiyor.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al