JEL KOLONYADAN ETKİN

JEL KOLONYADAN ETKİN

DHA

Türkiye'de de yaygınlaşan bulaşıcı H1N1 virüsü, vatandaşları çeşitli önemler almaya yönlendirdi. Jeller etkili yöntemlerden biri.

Okullar, ulaşım araçları , işyerleri gibi kalabalık ortamlar dezenfekte edilirken kişisel korunma yollarını arayanlar dezenfektan jeller kullanmaya başladı.

Çarfarma A.Ş. Genel Müdürü Semra Uçar, domuz gribi virüsüne karşı antibakteriyel ve antiviral jel olan Pürel’in kolonyadan daha etkin olduğunu söyledi. Uçar, kolonyanın 10 saniye sonra elden uçtuğunu belirterek "Kolonya 10 saniyede sadece virüsü bulurken; klinik testlere göre Pürel, 30 saniye daha elde kalıyor ve virüsleri bularak öldürüyor" dedi.

Çarfarma A.Ş. Genel Müdürü Semra Uçar, Pürel’in İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Viroloji ve Temel İmmünoloji Bilim Dalı Laboratuarı tarafından yapılan araştırmaların Pürel’in domuz gribine neden olan H1N1 virüsünü yok etmede etkin bir el temizleme jeli olduğunun kanıtladığını hatırlattı. Uçar, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nce yapılan testlerde de Pürel’in ayrıca bakterileri öldürmede etkin olduğunu belirterek taklit ürünlerde virüs ve bakteri ayrımı yapılmadığı uyarısında bulundu. Uçar, bakteri öldüren ürünlerin virüsü öldürmediğine dikkat çekerek tüketicinin taklit ürünlere karşı uyanık olması gerektiğini ifade etti. Merdiven altı ürünlerde etil alkol yerine, metil alkol kullanıldığını söyleyen Uçar aşırı solunduğunda, temas halinde veya yutulduğunda bu ürünlerin körlüğe neden olabildiğini sözlerine ekledi. Uçar, "Tüketici mutlaka ürünün etiketi okumalı.

Ürünün virüse etkili olduğunu içeren raporları olup olmadığını öğrenmeli, gerekirse Sağlık Bakanlığı’nı arayıp firmayı teyit etmeli" dedi. Semra Uçar, Pürel’in piyasadaki merdiven altı denilen taklit ürünlerle karıştırılmamasını, taklide karşı hologramlı önlem almak için çalışma başlattıklarını da söyledi. Bazı vatandaşların doktorların kullandıkları dezenfektanları kullandığını ifade eden Uçar, sık kullanıldığında bu tür dezenfektanların da özellikle çocuklara karşı zararlı etkilerinin bulunduğunu belirtti.

Çarmıklı Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Osman Çarmıklı da Avrupa ülkelerinin son sekiz aydır antibakteriyel ve antiviral el temizleme jellerini stokladıklarını, hatta bazı ülkelerin son aylarda nakliyelerini çok yüksek navlun ücretine rağmen uçakla yaptıklarını belirterek "İhracat yapmak yerine halkımızın ihtiyacını karşılaması için iç pazara daha çok ürün verme yolunu seçtik. Halkımıza ellerini her zaman temiz tutmayı, sık sık yıkamayı, su ve sabunun olmaması durumunda ise ellerini Pürel kullanarak bakteri ve virüslerden arındırmaları gerektiğini öneriyoruz" dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al