Deprem Travma Psikolojisi

İZMİR BOŞANMADA LİDER

İZMİR BOŞANMADA LİDER

A.A

Özellikle son yıllarda boşanma  hızında sürekli Türkiye birincisi olan İzmir'de, durum 2010’da da değişmedi. 

 


Kentteki kaba boşanma hızı, binde 1,59 olan ülke ortalamasının 1,05 puan fazla  üzerinde gerçekleşti. En fazla boşanma, evliliklerin ilk 5 yılında olurken, bunu  16 yıl ve üzeri evlilikler takip etti.

Türkiye İstatistik Kurumu İzmir Bölge Müdürlüğü verilerine göre 2010  yılında Türkiye genelinde toplam 23 bin 527 çift boşandı. En fazla boşanmanın  gerçekleştiği il 4 bin 891 ile İstanbul olurken, bunu 2 bin 73 ile İzmir, bin 760  ile Ankara takip etti.

Kaba boşanma hızına bakıldığında ise İzmir binde 2,74'lük oranla birinci  sırada yer aldı. Böylece kentteki kaba boşanma hızı binde 1,59 olan ülke  ortalamasının 1,05 puan fazla üzerinde gerçekleşti. Bu sıralamada İzmir'i  Aksaray, Antalya, Nevşehir ve Muğla izledi. En düşük boşanma hızına sahip kentler  ise Hakkari, Şırnak, Bitlis, Siirt ve Muş oldu.

Evlilik sürelerine göre boşanmalarda ise hem ülke genelinde hem de  İzmir'de en fazla boşanma, evliliklerin ilk 5 yılında gerçekleşti. Bunu sırasıyla  16 yıl ve daha fazla süren evlilikler, 11-15 yıl arası süren ve 6-10 yıl arası  süren evlilikler izledi.

Evlenme verilerine göre ise Türkiye'de 2010 yılında 175 bin 711 çift  evlenirken, bu rakam İstanbul'da 26 bin 353, Ankara'da 11 bin 416, İzmir'de 10  bin 104 oldu.

2009 yılı verilerine göre kaba evlenme hızı, İzmir'de binde 7,75 ile  binde 8,23 olan Türkiye ortalamasının 0,48 puan gerisinde kalarak ülke  sıralamasında 52. sırada yer aldı.

Ortalama ilk evlenme yaşına bakıldığında, İzmir'de gençlerin ülke  ortalamasına göre daha geç evlendiği tespit edildi. Buna göre 2010 yılındaki  ortalama ilk evlenme yaşı Türkiye genelinde erkeklerde 26,5, kadınlarda 23,3 yaş  olarak saptanırken, İzmir'deki ilk evlenme yaşı erkeklerde 27,4, kadınlarda 24,4  oldu. İstanbullu erkeklerin 27,5, kadınların 24,6 ile İzmirlilerden daha geç,  Ankaralı erkeklerin 26,9, kadınların 24,1 ile İzmirlilerden daha erken evlendiği  belirlendi.
        
"YÜKSEK BOŞANMA HIZININ EN ÖNEMLİ NEDENİ EKONOMİK”
        
Ege Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Tatlıdil, İzmir'de boşanma hızının  yüksekliğinin en önemli nedenini kentin yoğun göç alması ve işsizlik olarak  gösterdi.

Kırdan kente göçün, o kentte sorunlar yarattığına işaret eden Prof. Dr.  Tatlıdil, öncelikle de güvenli iş ve yeterli gelir elde edilmesi konusunda  sorunlu bir nüfus oluştuğunu söyledi.

Prof. Dr. Tatlıdil, iş yapısındaki hızlı dönüşümlerin de boşanma hızını  tetiklediğini belirterek, “Yani göç alan kentlerin küreselleşen ekonomiyle  birlikte istihdam yaratmada eskiden olduğu gibi fazla başarılı olamaması. Daha  nitelikli ve daha donanımlı emek daha kolay iş bulabilirken, niteliği ve donanımı  yetersiz olanlar işe yerleşme ve işte kalmada sorun haline geliyor” dedi.

İzmir'de işsizlik oranlarının Türkiye ortalamasının üzerine çıkmasıyla,  boşanma hızının yüksekliği arasında bağlantı olduğunu vurgulayan Prof. Dr.  Tatlıdil, “Özellikle hem evlenme yaşındaki uzama, hem de evliliğin sürdürülmesi  konusuyla işsizlik arasında doğrudan bir korelasyon var” diye konuştu.

Prof. Dr. Tatlıdil, dünyadaki tüm megapollerde olduğu gibi genel olarak  kriz dönemleriyle birlikte artan işsizlik oranlarının boşanmaları tetiklediğini  bildirdi.

Büyük kentlerde ailenin bir “güven merkezi” olma özelliğinin de  zayıfladığını dile getiren Prof. Dr. Tatlıdil, en fazla boşanmaların evliliğin  ilk yıllarında görülmesinin ise bu yıllarda aile içi dayanışmanın tam olarak  gerçekleştirilemediğini, dolayısıyla kadın-erkek ilişkisinin güven merkezine  yerleştirilmesinde sorunların yaşandığını ortaya koyduğunu söyledi.

Prof. Dr. Tatlıdil, evlenme yaşının giderek yükselmesinin, gençlerin geç  işe girmelerinden kaynaklandığını anlatarak, “Evlenmenin gecikmesi, genç nüfusun  ailesini geçindirebilecek bir gelire sahip olmayı, yani ekonomik anlamda özgür  olmayı beklemesinden kaynaklanıyor” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al